Aktualitet

Dosja “Babale”, Gjykata s’pranon gjykimin e shkurtuar për Fredi Alizotin

Fredi Alizoti është në gjykim për dosjen "Babale" e cila është marrë në shqyrtim nga gjykata në 12 prill 2019. 
Featured image of article: Dosja “Babale”, Gjykata s’pranon gjykimin e shkurtuar për Fredi Alizotin Fredi Alizoti në Gjykatë

TIRANË– Gjykata e Tiranës nuk ka pranuar kërkesën e Fredi Alizotit, i cili kërkonte që të gjykohej me gjykim të shkurtuar. 

Kjo kërkesë e Alizotit është bërë që prej ditës kur është marrë në gjykim dosja. Fredi Alizoti është në gjykim për dosjen “Babale” e cila është marrë në shqyrtim nga gjykata në 12 prill 2019. 

Të pandehur të tjerë në këtë dosje janë Fredi Alizoti, Jetmir Olldashi, Albert Veliu dhe ish-deputeti i PD-së, Ervin Salianji.Ish-deputeti Ervin Salianji, Albert Veliu, i njohur si ‘Babale’ dhe gazetari Jetmir Olldashi kanë kërkuar pushim të çështjes. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çfarë është dosja “Babale”?

Disa muaj më parë Partia Demokratike publikoi dy audioregjistrime, përmes së cilave supozonte se vëllai i ministrit të Brendshëm aso kohe, Fatmir Xhafaj, Agroni ishte i përfshirë në trafikimin e lëndëve narkotike. Përmes këtyre videove, PD kërkonte largimin e Xhafajt nga posti, duke e cilësuar këtë të fundit si mbrojtës të aferave kriminale të të vëllait. E tërë çështja u emërua “Babalja”, pasi dëshmitari X i Partisë Demokratike, i cili ishte i përfshirë në audioregjistrime, thirrej në to me pseudonimin Babale. Krimet e Rënda lëshuan urdhër-arreste për protagonistët e audiopërgjimit, Albert Veliu, i njohur ndryshe me nofkën “Babalja” dhe kunatin e tij, Fredi Alizoti. Nga ekspertiza që i është bërë kampionit të zërit, nuk vërtetohet se zëri që dëgjohet në audio është i Agron Xhafajt, por i Alizotit, i cili pranonte se kishte imituar zërin e vëllait të ministrit, pasi iu ishin premtuar 200 mijë euro nga deputeti me mbiemrin Salianji. Ai u shpreh se kishte vendosur të tregonte të vërtetën pasi “Babalja” nuk i kishte dhënë pjesën e parave që i detyrohej. Urdhër-arresti për Fredi Alizotin është ekzekutuar, ndërsa për Albert Veliu u arratis fillimisht drejt Kosovës, për të shkuar më pas në Hungari, ku edhe ka aplikuar për statusin e azilantit, me pretendimin se në Shqipëri i rrezikohet jeta. Për dosjen “Babale” kanë dëshmuar në Prokurori Enkelejd Alibeaj, deputetët e PD, Ervin Salianji dhe Enkelejd Alibeaj, eksponenti pranë PD, Sali Lushaj si Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu. Në datë 6 mars të këtij viti prokuroria mori të pandehur ish-deputetin e Partisë Demokratike Ervin Salianji për dosjen ‘Babale’. Salianji është marrë i pandehur, pasi rezultoi si personi që kontaktoi me Albert Veliun dhe nëpërmjet gazetarit Jetmir Olldashi publikuan në selinë e PD audio-përgjimin e rremë. Kjo vepër penale, kallëzim i rremë sipas nenit 305 të kodit penal ka një marzh dënimi nga gjobë deri në 5 vite burg. Për gazetarin Jetmir Olldashi, i cili ka realizuar intervistën me “Babales” u dha masa detyrim paraqitjeje. Ndërkohë që pas publikimit të audio-përgjimit vëllai i ish-ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafa, Agron Xhafa la kampionin audio të zërit të tij në prokurori dhe u largua për t’u dorëzuar drejtësisë në Itali ku kishte për të vuajtur edhe 4 vite burg.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment