Bota

Vizitoi Italinë, Presidenti i PE-së Davide Sassoli do të vetë-karantinohet, politikani i rëndësishëm ‘izolohet’ në Bruksel

Vetë Sassoli, që është nga Firence e Italisë tha për mediat se do të qëndrojë mbyllur për 14 ditë, dhe se do t’i ndjekë detyrat e tij nga shtëpia në Bruksel.
Featured image of article: Vizitoi Italinë, Presidenti i PE-së Davide Sassoli do të vetë-karantinohet, politikani i rëndësishëm ‘izolohet’ në Bruksel Davide Sassoli, president i PE

BRUKSEL- Presidenti i Parlamentit Evropian, David-Maria Sassoli, është vetë-karantinuar ditën e sotme, pas konfirmimit se disa zyrtarë evropianë kanë rezultuar të infektuar me Covid-19. Gjithashtu, një tjetër arsye e fortë që ka trembur politikanin e rëndësishëm të PE-së, është vizita e tij e zhvilluar në Itali një javë më parë. Vetë Sassoli, që është nga Firence e Italisë tha për mediat se do të qëndrojë mbyllur për 14 ditë, dhe se do t’i ndjekë detyrat e tij nga shtëpia në Bruksel.

“Këshillat e reja të paraqitura nga qeveria italiane shtrin zonën e mbrojtur në të gjithë territorin kombëtar. Kjo ka pasoja të rëndësishme për sjelljen e eurodeputetëve italianë. Për këtë arsye, unë kam vendosur pasi kam qenë në Itali gjatë fundjavës së fundit, si masë paraprake, të ndjek masat e treguara dhe të ushtroj funksionin tim si President nga shtëpia ime në Bruksel në përputhje me 14 ditët e treguara nga protokolli shëndetësor .Covid-19 i detyron të gjithë të jenë përgjegjës dhe të jenë të kujdesshëm. Është një moment delikat për të gjithë ne. Parlamenti do të vazhdojë të punojë për të ushtruar detyrat e tij. Asnjë virus nuk mund të bllokojë demokracinë.“-tha ai. 

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Parlamenti Evropian tashmë ka vendosur të mos e mbajë punën e planifikuar në Strasburg, por vetëm në Bruksel, por edhe Belgjika tashmë ka 200 raste të konfirmuara. Në rang global janë regjistruar 4024 viktima dhe mbi 115.000 të tjerë janë prekur nga koronavirusi. Kina, ishte vendi i parë në botë i prekur nga koronavirusi pasi atje shpërtheu për herë të parë. Ndërkohë tashmë në Europë, Italia është vendi më i prekur, ku numri i të prekurve ka shkuar në 463 dhe janë prekur mbi 7 mijë të tjerë. Të prekur dhe viktima janë shënuar në SHBA, Britani, Francë duke krijuar shumë panik tek njerëzit. Ditën e djeshme edhe Shqipëria shënoi 2 rastet e para me koronavirus, ndërsa tashmë numri i të infektuarëve ka shkuar në 6.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment