Bota

BE nis veprime ligjore kundër Britanisë pas shkeljes së marrëveshjes së BREXIT

Bashkimi Europian do të nisë veprime ligjore kundër Britanisë së Madhe pasi qeveria mori një vendim të njëanshëm për të vonuar zbatimin e pjesëve të marrëveshjeve speciale Brexit për Irlandën e Veriut .
Featured image of article: BE nis veprime ligjore kundër Britanisë pas shkeljes së marrëveshjes së BREXIT Foto Ilustruese

BRUKSEL– Bashkimi Europian do të nisë veprime ligjore kundër Britanisë së Madhe pasi qeveria mori një vendim të njëanshëm për të vonuar zbatimin e pjesëve të marrëveshjeve speciale Brexit për Irlandën e Veriut .

Letra që njofton qeverinë britanike për procedurat e shkeljes së marrëveshjes pritet të lëshohet rreth mesditës së sotme, shkruan The Guardian.

Negociatori kryesor i BE-së për Brexit , Maroš Shefçoviç, sinjalizoi se veprimi do të ndërmerrej 10 ditë më pare dhe procedimet do të jenë një shënim i një mosmarrëveshje zyrtare, vetëm dy muaj pasi Britania e Madhe nënshkroi marrëveshjen e saj tregtare Brexit dhe më pak se 14 muaj pasi traktati ishte nënshkruar në marrëveshjen më të gjerë të tërheqjes, pjesë e së cilës është protokolli i Irlandës së Veriut.

BE ka dy rrugë ligjore të hapura për të, me të parën për të filluar procedurat sipas marrëveshjes së tërheqjes që do të çonte në një çështje në gjykatën Evropiane të Drejtësisë (GJED). Kjo do të rrezikonte dëmtime të mëtejshme në marrëdhëniet e brishta politike midis të dy palëve.

Burime në BE konfirmuan se procedurat mund të filloheshin gjithashtu nën mekanizmat e mosmarrëveshjes në marrëveshjen e tregtisë dhe bashkëpunimit të nënshkruar në prag të Krishtlindjes nga Lord Frost, i cili negocioi marrëveshjen. Kjo do ta çonte mosmarrëveshjen në një panel arbitrazhi që mund të rezultojë në një zgjidhje më të shpejtë dhe më të motivuar politikisht.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Procedurat e mosmarrëveshjeve të përfshira në marrëveshjen e tregtisë mund të lejojnë që masat hakmarrëse të nxiten nga secila palë, duke përfshirë kufizimet në hyrjen në treg nëse secila palë vazhdon të shkelë marrëveshjen.

Sipas këtij skenari, Mbretëria e Bashkuar mund të përballet me sanksione tregtare nëse vazhdon me pozicionin e saj të njëanshëm pas një vendimi të panelit të arbitrazhit në favor të BE-së.

Mosmarrëveshja u shkaktua një javë pasi Frost mori detyrën nga Michael Gove si kryetari i Mbretërisë së Bashkuar i komitetit të përbashkët BE-MB i ngarkuar për zbatimin dhe zbatimin e marrëveshjes së tërheqjes. Vendimi i tij për të zgjatur në mënyrë periudhat për kontrollet e mallrave që kalojnë Detin Irlandez në Irlandën e Veriut nga marsi deri në tetor, u etiketua menjëherë si “shkelje” e protokollit të Irlandës së Veriut nga Šefčovič.

Marrrëveshja e për BREXIT-in (tregtinë e lirë) mes Evropës dhe Anglisë është nënshkruar në 24 dhjetor të vitit që lam pas mes palëve të përfshira, dhe në rast shkeljeje, parashikohen veprime ligjore.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment