LIVE UPDATES
Aktualitet

Zhvillimet në PD, 6 ambasadorë në zyrën e Bashës, Ristani lajmëron tjetër vizitë

14 Dhjetor 2021, 08:56 Nga DOSJA
Zhvillimet në PD, 6 ambasadorë në zyrën e Bashës,

TIRANË– Zhvillimet në partinë më të madhe opozitare në vend, atë demokratike nuk kanë të ndalur. Sot, një ditë pasi selia u kthye në kryeqendrën e mediave dhe të debateve politike, për 75 minuta, gjashtë ambasadorë të akredituar në vendin tonë kanë zhvilluar një mbledhje me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Dosja.al ka mësuar se ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim me çantën e saj të përhershme me mesazhin e stampuar ‘Ambicie, respekt, punë në grup’, ka ngjitur shkallët me nxitim dhe është futur në zyrat qendrore të PD-së për të zhvilluar një takim me kryedemokratin Lulzim Basha. Pas saj është futur ambasadori i Bashkimit Evropian, Luigi Soreca, ai i Gjermanisë, Peter Zingraf, i Britanisë së Madhe, Alastair King-Smith, ajo franceze Elisabeth Barsacq dhe ambasadori italian Fabbrizzio Bucci.

Këto takime janë komentuar edhe nga pala tjetër e PD-së që është në mbështetje të ish-kryeministrit Sali Berisha. Deputeti Tritan Shehu në një status në Facebook shkruan se ky takim në të vërtetë është kërkuar nga vetë kryedemokrati dhe jo nga diplomatët. Arben Ristani, anëtar i Komisionit për Rikthemelimin e PD-së ka paralajmëruar një tjetër vizitë në selinë blu, pas asaj të një ditë më parë që shkaktoi mjaft trazira. Deputeti Edi Paloka dhe njëkohësisht ish-kreu i Këshillit Kombëtar e komentoi këtë vizitë të ambasadorëve si një qëllim të Bashës për të shpëtuar ‘karrigen e kryetarit’.

Nga ana tjetër kryedemokrati Basha ka shkarkuar nga detyra e administratorit të Partisë Demokratike Etion Kapedanin. Mësohet se në vend të Kapedanit, Basha ka sjellë në këtë detyrë Albert Avdylajn. Ende nuk dihen arsyet e këtij shkarkimi. Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka depozituar n Gjykatën e Tiranës ndryshimet e bëra në statut në Kuvendin e mbledhur nga PD më 17 korrik. Mësohet se çështja është regjistruar një ditë më parë dhe është shortuar pranë kësaj gjykate. Dosja është në duart e gjyqtares Blerina Muça.

Po çfarë ndodhi dje në PD?

Ish-kryeministri Sali Berisha hyri në selinë blu bashkë me anëtarët e Komisionit për Rithemelimin e Partisë Demokratike. Të gjithë kanë mbajtur një mbledhje, ndërkohë ish-kreu i FRPD, Belind Këlliçi ka bërë padi në Polici duke pretenduar se i kanë vjedhur zyrën. Basha nga ana tjetër, ndodhej në seli po ashtu kur Berisha dhe mbështetësit e hynë. Pas largimit të tij doli në një deklaratë për mediat, duke e cilësuar si fantazmë. Madje i ka fatuar edhe vrasjen e 4 protestuesëve në 21 janar. Kryedemokrati gjithashtu paralajmëroi edhe “non grata” për Edi Ramën dhe Ilir Metën.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Basha i ftoi në zyrë, ambasadorët: Ardhja jonë flet vetë, s’nevojiten dalje publike

Përplasjet në PD, nënkryetarja Jorida Tabaku: Zgjidhja është Kuvendi i 18 dhjetorit

Mbledhja e Bashës me ambasadorët, Shehu: Absurditet, takimin e kërkove vetë

Dje s’futej dot! Salla ku u mblodh Basha me ambasadorët sot, ishte zënë nga Berisha

Mbyllet mbledhja e Bashës me ambasadorët, kryedemokrati s’flet për gazetarët

PD çon në Gjykatë ndryshimet e 17 korrikut

Sërish përplasje? Ambasadorët te Basha, Ristani: Edhe sot do shkojmë në seli!

Mbyllet mbledhja e Bashës me ambasadorët, kryedemokrati s’flet për gazetarët

Ambasadorët te Basha, Paloka: Sikur të mbroje vjedhjen e votave si karrigen tënde

FOTOT- I presin Bardhi e Tabaku, momenti i mbërritjes së ambasadorëve në selinë blu

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike ambasadoret ne pd lulzim basha perplasje ne partine demokratike ambasadoret ne pd lulzim basha perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave