Politike

“Një vulë e zezë”, Basha flet pë raportin e ODIHR dhe 30 qershorin: Protesta më e madhë kundër Ramës

Kryedemokrati është shprehur se mënyra se si shqiptarët e kanë refuzuar Ramën më 30 qershor tregon shumë.
Featured image of article: “Një vulë e zezë”, Basha flet pë raportin e ODIHR dhe 30 qershorin: Protesta më e madhë kundër Ramës Lulzim Basha
Përditësuar:

BERAT– Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi një takim me strukturat e Partisë Demokratike në Berat në zonën e Ujrës Vajgurore dhe në Kuçovë. Gjatë takimit kryedemokrati foli për zgjehdjet e 30 qershorit dhe për raportin e ODIHR të cilin e cilësoi si nëj vulë të zezë.

Basha u shpreh se mënyra se si shqiptarët e refuzuan kryeministrin Edi Rama më datë 30 qershor nuk ka ndodhur asnjëherë në këto tre dekada.

Kryedemokrati e cilësoi 30 qershorin si protestën më të madhe kombëtare kundër Ramës.

Pjesë nga fjala e Bashës

Ajo që ka ndodhur në 30 Qershor, nuk ka ndodhur kurrë në 3 dekada. Braktisja dhe refuzimi i Edi Ramës ka qenë në proporcione masive. Askush nuk është refuzuar si Edi Rama dhe regjimi i tij.

Në ketë refuzim gjejnë shprehje disa prej problemeve kryesore, për të cilat jemi angazhuar në këtë aksion të paprecedentë politik.

 1. Vetëdijësim i shqiptarëve se 30 qershori ishte ditë për oligarkët, banditët, për shërbetoret e Edi Ramës, por jo një ditë për qytetarët e zakonshëm. Ramën e braktisi edhe baza socialiste, sepse nuk i shërbente as PS ky proces.
 2. Braktisja dhe refuzimi i Edi Ramës erdhi për shkak të gjendjes së mjeruar ekonomike, thellimit të varfërimit të shqiptarëve
 3. Roli përcaktues i opozitës, aksioni politik. Pa vendimet e mëdha që morëm, duke nisur me djegien e mandatave, as vetëdijësimi i shqiptarëve nuk do të rritej, as kurajo nuk do të ishte në këto nivele. Sepse më 30 qershor është bërë protesta më e madhe e të gjithë protestave. Nuk u bë në një shesh, por u bë në të gjithë Shqipërinë njëkohësisht.

E vetmja votë e pastër e 30 qershorit është vota e atyre që nuk dolën. Mesazhi është ai që është bërë refren deri edhe për fëmijët: Rama ik.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Raporti i ODIHR është vula më e zezë që kanë marrë ndonjëherë zgjedhjet në Shqipëri dhe Ballkan.

30 qershori nuk mund të prodhojë asnjë pasojë juridike përveçse ndaj atyre që kanë shpërdorur burimet shtetërore në një proces farsë, duke nisur nga paratë që kanë hedhur në një proces të pligjshëm.

Po të kishim një prokuror të ndershëm dhe me integritet, sot, të gjithë këta persona, duke nisur me Edi Ramën, me KQZ, me ministritë e përfshira, do të ishin nën hetim për shpërdorim detyre dhe shpërdorim financiar

Së fundmi kryedemokrati ka zhvilluar një takim të shkurtër me presidentin Ilir Meta.

Pas këtij takimi, Basha pranoi 13 tetorin si datë zgjedhjesh. “Është një mundësi për të dalë nga kriza politike,”- u shpreh kreu i PD-së pas takimit me Metën. 

(f.m/dosja.al)

 • 20:59

  A u tërhoq Basha? Kryedemokrati tregon si do të ndryshojë aksioni opozitar

  Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha zhvilloi ditën e sotme një taim me strukturat e Partisë Demokratike në Berat. Pas takimit informal, Basha mbajti një deklaratë përmediat ku dhe foli për vijimin e aksionit opozitar.

  I pyetur se çfarë hapash do të ndjekë tashmë opozita Basha tha se gjithçcka do të vazhdojë njësoj, me protesta dhe denoncime.

  Do të kemi një ndërthurje të aksionit opozitar. Do të vazhdojmë me protesta, me denoncime të shumta dhe më pas do ët shpalosim programin tonë për të ndryshuar vendin.

  Mbi të gjitha do të prezantojmë planin ekonimik, si do të jenë të sigurtë shqiptarët në vendin e punës. Një platformë për të rinjtë që po largohen,”- tha Basha ndër të tjera.

Shto Koment