Aktualitet

“Shofer” në vrasjen e Hekuran Billës, lihet në burg Gjekson Pusi, Fatjon Harusha i del në mbrojtje

Për të akuzuarin si bashkëpunëtor në vrasjen e Hekuran Billës dhe atentatit ndaj Fatjon Harushës, për Pusin është vendosur masa "arrest me burg".
Featured image of article: “Shofer” në vrasjen e Hekuran Billës, lihet në burg Gjekson Pusi, Fatjon Harusha i del në mbrojtje Autori, Gjekson Pushi dhe shenjat e plumbave në makinë

SHKODËR– Gjykata e Shkodrës ka vendosur masën e sigurisë për Gjekson Pusin, i cili është arrestuar pak ditë më parë.

Për të akuzuarin si bashkëpunëtor në vrasjen e Hekuran Billës dhe atentatit ndaj Fatjon Harushës, për Pusin është vendosur masa “arrest me burg”. Gjatë seancës Pusi ka mohuar akuzat për përfshirje në atentatin ndaj Harushës tre ditë më parë, ndërsa nga ana e hetuesëve nuk janë paraqitur prova të reja, përveç akuzës për thyerjen e masës së sigurisë “arrest shtëpie”.

Ndërkohë sallën e gjyqit edhe vetë Harusha, i cili ka mohuar që Pusi të ketë tentuar që ta vrasë.

Kush është Gjekson Pusi?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

33-vjeçari dyshohet ka pasur rolin e shoferit natën e vrasjes së Billës, duke e larguar Viktor Markun nga Peza e Vogël, vend ku dogjën makinën tip “Benz” pasi ndaj ajo qëlluan 40-vjeçarin, duke e lënë të vdekur në vend.

Pusi dyshohet të jetë edhe autor i tentativës së vrasjes së Fatjon Harushës, kushëririt të deputetit socialist Luan Harusha disa ditë më parë në Dobraç të Shkodrës.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment