Aktualitet

76 të infektuar nga COVID-19, 6 raste të reja në Tiranë e Fier, MSH: 59% e të infektuarve janë burra, të prekurit, kontakte të pacientëve të mëparshëm (NJOFTIMI)

VIDEO
Lajm i mirë është se dy kontaktet e pacientit zero tanimë janë shëruar, kanë dalë nga spitali dhe do të qëndrojnë në vetë-karantinim, ndërsa 37 të infektuar janë shtruar tek Spitali Infektiv në Tiranë, 4 prej tyre në terapi intesive, por asnjërit fatmirësisht nuk i është dashur aparati respirator, (frymëmarrje e drejtuar). 
Featured image of article: 76 të infektuar nga COVID-19, 6 raste të reja në Tiranë e Fier, MSH: 59% e të infektuarve janë burra, të prekurit, kontakte të pacientëve të mëparshëm (NJOFTIMI) Eugena Tomini, perfaqesuese e ISHP

TIRANË- 76 të infektuar nga koronavirusi në Shqipëri. 6 raste të reja janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit, 5 në Tiranë dhe 1 në Fier, (përfshirë këtu rastin e raportuar nga Dosja.al). Eugena Tomini, përfaqësuese e ISHP bëri me dije se janë testuar 46 persona, të gjithë raste kontakti, (të infektuar pas kontakteve me pacientët e mëparshëm). ISHP ka bërë gjithashtu me dije se 59%  e të infektuarve janë meshkuj dhe 41%, femra. Ndërkohë që Tirana është epiqendra e COVID-19 me 55 të prekur,e  pasuar nga Fieri me 8 persona, Durrësi, Elbasani, Rrogozhina, Lushnja dhe Kavaja.  Lajm i mirë është se dy kontaktet e pacientit zero tanimë janë shëruar, kanë dalë nga spitali dhe do të qëndrojnë në vetë-karantinim, ndërsa 37 të infektuar janë shtruar tek Spitali Infektiv në Tiranë, 4 prej tyre në terapi intesive, por asnjërit fatmirësisht nuk i është dashur aparati respirator, (frymëmarrje e drejtuar).

NJOFTIMI I PLOTË:

Përditësimi i situatës së COVID-19 në Shqipëri/ Eugena Tomini, Instituti i Shëndetit Publik Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja, shkon në 76 numri i të prekurve Rikuperohen dy pacientë, kontakte të pacienti zero. Pas daljes nga spitali duhet të qëndrojnë në vetëkarantinim për 14 ditë Vijon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara positive. Në 24 orët e fundit janë testuar 46 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 6 raste të reja me COVID-19:
– 5 qytetarë nga Tirana, kontakte të rasteve pozitive
– 1 qytetar nga Fieri, gjithashtu person kontakti.
Deri në këto momente testuar 778 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 76 raste. Nga totali i rasteve të konfirmuara, 59% janë meshkuj dhe 41% janë femra. Ndërsa shpërndarja gjeografike e rasteve positive, është si vijon:

• Tiranë 55 qytetarë
• Durrës 5 qytetarë
• Lushnje 2 qytetarë
• Elbasan 2 qytetarë
• Fier 8 qytetarë
• Rrogozhinë 2 qytetarë
• Kavajë 2 qytetarë

Janë shënuar deri tani dy raste humbje jete.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ju informojmë se në spitalin Infektiv ndodhen aktualisht 37 pacientë të shtruar.
4 prej tyre janë në terapi intensive, në situatë të njëjtë klinike. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Dy kontakte të pacientit zero kanë rezultuar negativ edhe pas testit konfirmues që përfundoi mbrëmjen e djeshme. Por edhe pas daljes nga spitali, pacientët e rikuperuar duhet të qëndrojnë në vetëkarantinim edhe për 14 ditë të tjera, duke ndjekur masat e kontrollit respirator dhe higjienën personale. Jemi duke vijuar me testimin e rasteve të dyshuara, si element i rëndësishëm për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit COVID-19.
Nga ana tjetër, për të siguruar suksesin e ndërprerjes së zinxhirit të transmetimit të infeksionit, qytetarët kanë një rol thelbësor. Mënyra e vetme për ta ndërprerë këtë zinxhir është që qytetarët të vetëizolohen dhe të shmangin sa më shumë kontaktet.

Ministria e Shëndetëisë dhe Mbrojtjes Sociale I drejtohet edhe një herë me një lutje qytetarëve: Mos shkoni menjëherë në spital!

Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër FALAS 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë.

Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127! Edhe një herë përsërisim apelin për qytetarët për të respektuar masat e distancimit social, të qëndrojnë në shtëpi, të ndihmojnë veten e tyre dhe të afërmit e tyre që të mos preken nga COVID-19 dhe të ndihmojnë stafet mjekësor për të përballuar këtë situatë.

Numri i prekurve me Covid-19 në vendin tonë ka shkuar në 79, ndërsa në 2 ai i të shëruarve. Mes të infektuarve kanë humbur jetën dy persona. Po kështu, 9 prej të infektuarëve janë mjekë dhe infermierë, një nga Spitali i Durrësit dhe të tjerët nga spitali “Shefqet Ndroqi”. Vatra e të infektuarve është zgjeruar në Tiranë, Rrogozhinë, Elbasan, Durrës, Lushnje, Fier dhe Kavajë. Jeta në vend është paralizuar thuajse totalisht, nuk ka transport publik. Qytetarët lëvizin në dy orare, vetëm në orarin 05:00 të mëngjesit deri në 13:00 të mesditës. Në shërbim të shtetit do të jenë edhe spitalet private gjatë periudhës së emergjencës dhe kush nuk bindet do ketë gjobë deri në 5 milionë Lekë. E vetmja këshillë e përbashkët e institucioneve dhe mjekëve është që qytetarët të qendrojnë në shtëpi dhe të kenë sa më pak kontakte me të tjerët.

(F.g./dosja.al)

Shto Koment