Aktualitet

28 raste të reja me koronavirus në Shqipëri në 24 orët e fundit, bilanci shkon në 174 të infektuar, mes tyre edhe 4 fëmijë

VIDEO
Harta e të infektuarve sot është zgjeruar me Tropojën me 2 raste, por epiqendra e virusit është Tirana, me 102 të prekur. Përsa i përket viktimës së gjashtë, e raportuar që prej mesnatës, 71-vjeçares, Tomini tha se vuante nga hipertensioni.
Featured image of article: 28 raste të reja me koronavirus në Shqipëri në 24 orët e fundit, bilanci shkon në 174 të infektuar, mes tyre edhe 4 fëmijë Eugena Tomini, perfaqesuese e ISHP

TIRANË- 174 persona të infektuar me koronavirus në Shqipëri, 28 prej të cilëve janë raste të reja të zbuluara përgjatë 24 orëve të fundit. Eugena Tomini bëri me dije se sot se mes të infektuarve janë 4 fëmijë, për fat të mirë pa shenja klinike, (përfshirë këtu dy fëmijët për të cilët njoftoi dje mjekia pediatre). Ndërkohë që përgjatë 24 orëve të fundit janë kryer 103 testime, ndërsa në Spitalin Infektiv numri i të shtruarve ka shkuar në 73, 3 prej të cilëve janë në terapi intesive dhe 2 janë të intubuar, (frymëmarrje e drejtuar). Harta e të infektuarve sot është zgjeruar me Tropojën me 2 raste, por epiqendra e virusit është Tirana, me 102 të prekur. Përsa i përket viktimës së gjashtë, e raportuar që prej mesnatës, 71-vjeçares, Tomini tha se vuante nga hipertensioni.

NJOFTIMI I PLOTË:

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 73 të shtruar dhe prej tyre 3 raste jane ne terapi itensive 2 jane te intubuar.

Ministria e Shëndetësisë: 28 raste të reja në 24 orë, 174 të prekur nga COVID-19

Eugena Tomini Instituti i Shëndetit Publik informon për situatën më të fundit të COVID-19 në Shqipëri. Ju informojmë mbi situatën e fundit të përhapjes së COVID-19 në vendin tonë Në 24 orët e fundit janë konfirmuar 28 raste të reja me COVID-19 dhe janë kryer 103 testime. Deri në këto momente testuar 1144 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 174 qytetarë. Gjatë orëve të mbrëmjes së djeshme ndërroi jetë një paciente 71-vjeçare nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19, e shtruar në spitalin Infektiv, në terapi intensive, në frymëmarrje të drejtuar (respirator). Pavarësisht përpjekjeve të mjekëve, 71-vjeçarja me hipertension, e shtruar prej 7 ditësh në spitalin Infektiv, nuk arriti të mbijetojë. 71-vjeçarja është viktima e gjashtë e prekur nga COVID-19 në Shqipëri.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në shërbimin infektiv aktualisht janë 73 të shtruar dhe prej tyre 3 raste jane ne terapi itensive 2 jane te intubuar. Ndërsa pjesa tjetër e të shtruarve në pavion janë në gjendje të stabilizuar deri në këto momente. Harta e të prekurve nga COVID-19 është shtrirë tashmë edhe në Tropojë dhe zgjerohet në Tiranë, Korçë, Fier, Durrës, Lezhë, Elbasan, përveç rasteve të zbuluar për të cilat po kryhet hetimi epidemiologjik dhe ku po punohet me shumë intesitet nga epidemiologët për gjurmimin e kontakteve të rasteve pozitive dhe ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:


– Tirane 102 raste
– Durres 10 raste
– Lushnje 4 raste
– Elbasan 5 raste
– Rrogozhine 2 raste
– Fier 18 raste
– Kavaje 4 raste
– Korce 11 raste
– Vlore 5 raste
– Shkoder 3 raste
– Lezhe 4 rast
– Berat 1 rast
– Has 2 raste
– Kruje 1 rast
-Tropoje 2 raste

Nga të prekurit, rezultojnë 4 raste pozitive të moshës pediatrike, kontakte të rasteve pozitive, janë pa shenja klinike dhe në gjendje të mirë shëndetësore.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet edhe një herë me një lutje qytetarëve: Mos shkoni menjëherë në spital!
Ministria ka vënë në dispozicion një linjë të gjelbër FALAS 0800 40 40 për çdo qytetar që kërkon informacon apo këshilla në lidhje me COVID-19. Kjo linjë do të shërbejë edhe për pacientët kronikë që të marrin informacion se si të lidhen me mjekun e familjes, se si mund të përfitojnë barnat me rimbursim dhe për cdo shqetësim tjetër që ata kanë. Por është e rëndësishme të sqarohet se: Nëse qytetarët kanë shenja të sëmundjes dhe për rastet e urgjencave duhet të telefonohet numri unik i urgjencës kombëtare 127!

(F.g./dosja.al)

Shto Koment