Aktualitet

17 raste të reja me koronavirus në Shqipëri përgjatë 24 orëve të fundit, 400 të infektuar

VIDEO
400 të infektuar në Shqipëri nga koronavirusi. Shënohen 17 raste të reja, situata më alarmante në Tiranë, ku në 24 orët e fundit janë zbuluar 9 raste të reja.
Featured image of article: 17 raste të reja me koronavirus në Shqipëri përgjatë 24 orëve të fundit, 400 të infektuar Albana Fico, drejtoresha e ISHP
Përditësuar:

TIRANË- Rritet sërish numri i rasteve të reja të të prekurve me COVID-19. Sot janë konfirmuar 17 raste të reja, nga 6 që ishin dje, duke  e çuar numrin e të infektuarve në 400. Albana Fico nga Instituti i Shëndetit Publik përditësoi sot të dhënat në emër të Ministrisë së Shëndetësisë ku sqaroi se janë testuar dje 236 të dyshuar. Gjithashtu, është ulur numri i të shtruarve në të dy spitalet COVID-19, ku në të dy spitalet janë 58 persona, 9 prej të cilëve janë të intubuar. Ndërkohë që shpërndarja gjeografike është zgjeruar në Tiranë me 9 raste, Elbasan, Fier dhe Shkodër.

NJOFTIMI I PLOTË:

Në vijim të komunikimit të përditshëm, ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve, të konfirmuara pozitive. Në 24 orët e fundit janë testuar 236 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 17 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 2989 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 400 raste. Betejën me këtë sëmundje e kanë humbur deri tani 22 qytetarë, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të personelit shëndetësor.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë 24 orëve të fundit, 23 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 154. Ju informojmë se, në shërbimin infektiv aktualisht janë 52 të shtruar. 5 prej tyre janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë 6 pacientë të shtruar gjithsej. Nga këta 5 pacientë janë në terapi intensive, 1 në pavion, ndërsa 4 pacientë janë të intubuar. Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 58 pacientë. Harta e të prekurve nga COVID-19 zgjerohet në Tiranë me 9 raste, Elbasan 1 rast, Fier 6 raste dhe Shkodër 1 rast. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

Tiranë 190 raste
– Durrës 38 raste
– Lushnje 5 raste
– Elbasan 12 raste
– Fier 32 raste
– Kavajë 8 raste
– Rrogozhinë 4 raste
– Korçë 17 raste
– Vlorë 5 raste
– Shkodër 45 raste
– Lezhë 14 raste
– Berat 2 rast
– Has 12 raste
– Krujë 5 raste
-Tropojë 4 raste
– Pukë 4 raste
– Mirditë 3 raste

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i kërkon qytetarëve të vijojnë të respektojnë masat e distancimit social. Sic e tregojnë edhe shifrat e ditëve të fundit, ku ka raste brenda të njëjtës familje, është e rëndësishme që masat e kontrollit të infeksionit të respektohen maksimalisht edhe brenda rretheve familjare duke shmangur vizitat tek të afërmit për çdo lloj arsye për të parandaluar transmetimin e COVID-19. Nëse keni shenja të sëmundjes COVID19 telefononi numrin e urgjencës 127. Për çdo pyetje apo informacion rreth COVID19 telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment