Aktualitet

Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 12 viktima dhe 832 raste të reja në 24 orët e fundit me Covid-19 

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 12 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19. Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 506 pacientë, 39 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar.
Featured image of article: Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 12 viktima dhe 832 raste të reja në 24 orët e fundit me Covid-19  Të dhënat për Covid -19

SHQIPËRI- 822  viktima, 18 mijë e 808 të infektuar aktivë dhe  19 mijë e 384  të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 12 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

5 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Elbasani, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Peqini, kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në 822. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer1, 2.176 testime, prej të cilave 832  kanë rezultuar pozitiv.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:430 raste në Tiranë, 100 raste në Fier, 33 raste në Durrës, 32 raste në Elbasan,27 raste në Korçë dhe Berat, 21 raste në Kuçovë, 20 raste në Shkodër, 19 raste në Lushnje,17 raste në Kurbin, 16 raste në Vlorë, 15 raste në Mallakastër, 14 raste në Tropojë,11 raste në Sarandë, 9 raste në Pogradec, 8 raste në Mat, 6 raste në Kavajë dhe Gramsh,3 raste në Kukës, Tepelenë, Skrapar, 2 raste në Krujë, Lezhë, Gjirokastër, Përmet,1 rast në Has, Delvinë, Dibër, Bulqizë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 506 pacientë, 39 në terapi intensive, 11 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 535 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 19.384 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve. MShMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.

COVID-19 – Statistika (01 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore                         832

Të shëruar ne 24 orë                      535

Të shtruar në spitale                       506

Humbje jete në 24 orë                  12

Testime ditore                                  2.176

Testime totale                 192.620

Raste pozitive                         39.014

Raste të shëruara                 19.384

Raste Aktive                            18.808

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Humbje jete                              822

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 9827

Durrës 1360

Elbasan 831

Fier  1455

Korçë 999

Vlorë 959

Shkodër 892

Lezhë 725

Berat 606

Kukës 409

Dibër 211

Gjirokastër 534

(A.k.dosja.al)

Shto Koment