Aktualitet

200 viktima/ 55-vjeçarja nga Vlora humb betejën me Covid-19, konfirmohen 125 raste brenda 24 orëve të fundit, mosha mesatare e të infektuarve është 47 vjeç

VIDEO
 • Shtimet e rasteve me Covid-18, mbyllet çerdhja dhe kopështi në Pukë
 • Zbardhen detaje për 15 të infektuarit në Korçë, katër prej tyre janë mjekë
 • Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar edhe 125 raste të reja me COVID-19, dhe janë kryer 506 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 68 raste në Tiranë, 15 në Korçë, 10 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Lezhë, Berat, Gjirokastër, nga 3 raste Lushnje, Kurbin, 2 në Devoll, nga 1 rast Elbasan, Kukës, Pukë, Përmet, Sarandë, Divjakë, Kolonjë, Gramsh.
  Featured image of article: 200 viktima/ 55-vjeçarja nga Vlora humb betejën me Covid-19, konfirmohen 125 raste brenda 24 orëve të fundit, mosha mesatare e të infektuarve është 47 vjeç Rovena Daja, ISHP

  SHQIPËRI– 200 të vdekur, 2957 aktivë me Covid-19 dhe 3379 pacientë të shëruar. Ky është bilanci i koronavirusi deri më tani. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik, gjatë përditësimit të dhënave për 24 orët e fundit, informoi se një 55-vjeçare nga Vlora ka ndërruar jetë, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirus, duke e çuar në 200 numrin total të të vdekurve në Shqipëri.

  Ndërkohë, gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar edhe 125 raste të reja me COVID-19, dhe janë kryer 506 testime për të dyshuar të prekur nga Covid 19. Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive ditore është si vijon: 68 raste në Tiranë, 15 në Korçë, 10 në Durrës, nga 4 raste në Shkodër, Lezhë, Berat, Gjirokastër, nga 3 raste Lushnje, Kurbin, 2 në Devoll, nga 1 rast Elbasan, Kukës, Pukë, Përmet, Sarandë, Divjakë, Kolonjë, Gramsh.

  Gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 37 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 3379, që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në dy spitalet Covid, në Infektiv dhe tek “Shefqet Ndroqi” janë 122 pacientë të shtruar, 19 prej tyre në terapi intensive, 3 prej të cilëve të intubuar. Në dy spitalet Covid, ku përveç pacientëve të konfirmuar pozitivë me Covid19, po vijojnë të marrin trajtim edhe pacientë të dyshuar, të cilët po trajtohen sipas protokolleve përkatëse.

  Dr. Rovena Daja nga Instituti i Shëndetit Publik tha se gjatë javës që lamë pas është vënë re një rritje e numrit të rasteve të konfirmuara, si edhe e numrit të testimeve në mbi 1/1000 banorë. Incidenca e sëmundjes COVID-19 në Shqiperi deri në javën që lamë pas është 214.9 raste për 100 000 banorë. Në nivel qarku, incidenca më e lartë është në Tiranë e ndjekur nga Durrësi dhe Shkodra, ndërsa qarku me incidencën më të ulët është Elbasani. Mosha mesatare e rasteve të konfirmuara është 47 vjeç. Grupmosha 55-64 vjeç, zë përqindjen më të lartë të të prekurve me 19.7% të rasteve të konfirmuara e ndjekur nga grupmosha 25-34 vjeç me 18.5% të rasteve të konfirmuara.

  Mjekët e familjes në të gjithë vendin po monitorojnë çdo ditë personat aktivë me Covid19, që janë në banesë me simptoma të lehta apo pa simptoma. Ministria e Shëndetësisë bëri thirrje për këdo që kërkon të kontaktojë me mjekun e familjes, të telefonojë në linjën e gjëlbër falas, 0800 40 40.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë për më shumë kujdes për respektimin e rregullave të higjienës, vendosjes së detyrueshme të maskës në ambientet e mbyllura dhe respektimit të distancimit fizik. Nëse dyshoni se jeni i prekur ose keni shenja të sëmundjes duhet të qëndroni të izoluar dhe telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare 127.

  COVID-19 – Statistika (10 Gusht 2020)

  Testime totale 46448
  Raste pozitive 6536
  Raste të shëruara 3379
  Raste Aktive 2957
  Humbje jete 200 (Qarku Tiranë 97, Shkodër 33, Durrës 29, Fier 10, Elbasan 7, Korçë 6, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 2, Berat 1)

  Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
  Tiranë 1627
  Durrës 366
  Shkodër 254
  Fier 120
  Vlorë 108
  Korçë 100
  Lezhë 99
  Kukës 95
  Elbasan 68
  Berat 49
  Gjirokastër 36
  Dibër 35

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment