Bota

Itali/ Giuseppe Conte jep dorëheqjen në Këshillin e Ministrave

Që nga ai moment, të gjithë skenarët që kreu i shtetit do të duhet të vlerësojë janë të mundshme, por së pari Sergio Mattarella do të fillojë konsultat e rrufeshme me të gjitha forcat politike si Pd , M5s dhe Leu për gjetjen e një zgjidhje sa më të lehtë e deri tek ekstremi që do të ishte shkrirja e Dhomës.
Featured image of article: Itali/ Giuseppe Conte jep dorëheqjen në Këshillin e Ministrave Giuseppe Conte
Përditësuar:

ITALI-Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte arriti në Palazzo Chigi në orën 9 të mëngjesit për CDM ku komunikoi vendimin e tij të dorëheqjes, pranë Këshillit të Ministrave. Më pas do të ngjitet në Colle për zyrtarizimin, duke hapur një krizë delikate të qeverisë.

Që nga ai moment, të gjithë skenarët që kreu i shtetit do të duhet të vlerësojë janë të mundshme, por së pari Sergio Mattarella do të fillojë konsultat e rrufeshme me të gjitha forcat politike si Pd , M5s dhe Leu për gjetjen e një zgjidhje sa më të lehtë e deri tek ekstremi që do të ishte shkrirja e Dhomës.

Conte do të kalojë 48 orët e ardhshme duke u përpjekur t’i mbijetojë kësaj krize gjithashtu, ai  ka vetëm dy ditë kohë për të qenë në favor të ngritjes së një grupi teknik dhe të marrë detyrën që të formojë një ekzekutiv ‘shpëtimit kombëtar.’ Ai mendohet të ketë folur personalisht me dymbëdhjetë drejtues, por është gjithashtu i vetëdijshëm se deri më tani askush nuk është manifestuar në mënyrë të hapur. Nëse ata nuk e bëjnë atë para të Mërkurës pasdite, arritja do të bëhet gati e pamundur.

Conte do të luajë lojën e tij më të rrezikshme në errësirë pasi ai do të donte ta shmangte atë por në vend të kësaj dje në mes të ditës ai u detyrua t’u dorëzohej numrave që nuk janë ende atje. Partia Demokratike (PD), Lëvizja e 5 yjeve (M5s), Liri dhe Barazi (Leu), në kulmin e një dite shumë të tensionuar, i kanë garantuar atij se ata do të shërbejnë si mburojë, në fazën që do të hapet me konsultat në Quirinale, sipas La Republica.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Skenari që hapet do të çonte, të paktën në synimet e Giallorossi,të mbështetur nga një shumicë më e madhe parlamentare. Matteo Renzi është i heshtur për momentin, dhe një takim i grupeve parlamentare është caktuar për këtë mbrëmje. Udhëheqësit e Lega, FdI dhe nënkryetari i Forza Italia do të takohen sot, në një samit të zgjeruar për të përfshirë centristët UDC, Totianët e Cambiamo dhe Noi me Italinë.

Dorëheqja e Conte vjen pasi ai humbi shumicën e tij qeverisëse për shkak të skandaleve në lidhje me menaxhimin e pandemisë dhe përçarjes me partinë e ish-Kryeministrit Matteo Renzi, Viva Italia.

(d.a/dosja.al)

 

Shto Koment