Aktualitet

Rriten ndjeshëm infeksionet në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 7 viktima dhe 725 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 7 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.
Featured image of article: Rriten ndjeshëm infeksionet në vendin tonë, Ministria e Shëndetësisë publikon SHIFRAT: 7 viktima dhe 725 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit Të dhënat për Covid -19

TIRANË- 7 të vdekur dhe 725 raste të reja me koronavirus. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri gjatë 24 orëve të fundit. Ministria e Shëndetësisë në përditësimin e të dhënave gjatë 24 orëve të fundit, bëri me dije se 7 pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë nga Covid-19.

Gjatë 24 orëve të fundit: 3 qytetar nga Tirana, 2 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Lezha, të moshave 52-76 vjeç , kanë ndërruar jetë duke bërë që numri i viktimave të shkojë në  1217. Ndërsa, nga 3906  testime dhe kanë rezultuar pozitivë 725 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 252 raste në Tiranë, 43 raste në Durrës, 38 raste në Mat, 36 raste në Lezhë, 34 raste në Vlorë, 30 raste në Shkodër, 27 raste në Fier, 23 raste në Sarandë, 18 raste në Lushnje, 17 raste në Pogradec dhe Berat, 16 raste në Skrapar, 15 raste në Kavajë dhe Elbasan, 14 raste në Dibër, 12 raste në Kurbin dhe Bulqizë, 11 raste në Krujë, 8 raste në Tropojë, 7 raste në Korçë dhe Patos, 6 raste në Kukës dhe Cërrik, 5 raste në Mallakastër, 4 raste në Rrogozhinë, Gjirokastër, Klos, Gramsh, 3 raste në Mirditë, Kamëz, Delvinë, Vau i Dejës, Shijak, Kuçovë, 2 raste në Peqin, Përmet, Devoll, Has, Pukë, Librazhd, Tepelenë, Malësi e Madhe, Kolonjë, Vorë, 1 rast në Divjakë dhe Libohovë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 273 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar. Në 24 orët e fundit janë shëruar 551 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 36,102 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë.

COVID-19 – Statistika (06 Janar 2021)

Raste të reja ditore 725

Të shëruar në 24 orë 551

Të shtruar në spitale 273

Humbje jete në 24 orë 7

Testime ditore 3,906

Testime totale 276,713

Raste pozitive 61,008

Raste të shëruara 36,102

Raste Aktive 23,689

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Humbje jete 1217

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 13753

Fier 1715

Shkodër 1325

Durrës 1203

Vlorë 951

Lezhë 942

Korçë 878

Elbasan 865

Berat 754

Gjirokastër 454

Dibër 451

Kukës 398

(A.k.dosja.al)

Shto Koment