Politike

“Ky është fillimi i fundit”, sekretari i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe ‘shkrehet’ në lot pas nisjes së vaksinimit: Në pranverë rikthehemi në normalitet

Një e moshuar ishte britanikja e parë që iu dha vaksina këtë mëngjes në një moment historik pasi V-Day shënon një hap të madh në luftën kundër virusit.
Featured image of article: “Ky është fillimi i fundit”, sekretari i Shëndetësisë në Britaninë e Madhe ‘shkrehet’ në lot pas nisjes së vaksinimit: Në pranverë rikthehemi në normalitet Matt Hancock, Sekretari i Shendetesise ne Britani

ANGLI– Sekretari i Shëndetësisë u përlot në Good Morning Britani ndërsa njoftoi se po shohim “dritë në fund të tunelit” ndërsa britanikët filluan vaksinimet e para këtë mëngjes.

Ky reagim vjen vetëm një javë pasi Sekretari i Shëndetësisë zbuloi se njerku i tij u prek Covid dhe humbi jetën. Pasi Maggie dhe William Shakespeare nga WarWickshire ishin të parët që morën vaksinën këtë mëngjes, Piers Morgan pyeti Matt Hancock: “Ju jeni i emocionuar për këtë?”

Z. Hancock u tha Britanikëve këtë mëngjes se vaksina Covid është një “triumf për shkencën dhe zgjuarsinë” mbi sëmundjen që ka gjunjëzuar botën për gati një vit. “Unë gjithmonë besoja se duke mbështetur shkencën ne do të arrinim diku. Kjo do të fillojë të shërojë këtë sëmundje në të gjithë botën.”

Një e moshuar ishte britanikja e parë që iu dha vaksina këtë mëngjes në një moment historik pasi V-Day shënon një hap të madh në luftën kundër virusit. Maggie, e cila mbush 91 vjeç javën e ardhshme, tha: “Ndihem kaq e privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19, është dhurata më e mirë për ditëlindjen që mund të uroj sepse kjo do të thotë që më në fund mund të pres të kaloj kohë me familjen time dhe miqtë në Vitin e Ri pasi isha vetë për pjesën më të madhe të vitit.”

Ajo do të marrë një goditje përforcuese në 21 ditë për të siguruar që ajo ka shansin më të mirë për tu mbrojtur nga virusi. Matt Hancock shtoi këtë mëngjes: “Ndihem mjaft emocionuar duke parë ato fotografi, ka qenë një vit kaq i vështirë për kaq shumë njerëz, por më në fund në rrugën tone po shohim dritën në fund të tunelit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Nëse ne arrijmë ta bëjmë atë për të gjithë ata që janë të prekshëm nga kjo sëmundje, ne mund të vazhdojmë dhe të kthehemi në normalitet.” Unë jam shumë mirënjohës për të gjithë ekipin që e bëri këtë realitet.”
Sekretari i Shëndetësisë gjithashtu tha se ai shpreson të vaksinojë shtëpitë e kujdesit para Krishtlindjeve – por kjo do të ndodhë vetëm nëse është e sigurt për ta bërë këtë. Në pritje të vaksinimive të para, Z. Hancock tha mbrëmë se ky është “fillimi i fundit të kësaj pandemie” ndërsa shpresa e një kthimi në jetën normale nga Pranvera rritet.

Dhe profesori Stephen Powis tha se fillimi i një programi vaksinimi Covid-19 “ndihet si fillimi i fundit”. Duke dalë në BBC, ai u pyet se cili ishte mesazhi i tij për njerëzit që mund të kishin shqetësime në lidhje me vaksinën. Prof Powis tha: “Vaksinimi është një nga format më të sigurta të mjekimit”.

Ai shtoi: “Ne e dimë që ata punojnë. Ky është testuar në shumë mijëra njerëz në prova klinike. “Dhe, sigurisht, rregullatori i pavarur, MHRA, e ka parë me kujdes, siç bën gjithmonë, dhe i ka dhënë dritën jeshile. “Unë jam absolutisht i bindur se kjo dhe të të gjitha vaksinat janë të sigurta. Dhe kështu nëse ju telefonoheni, ne do t’ju telefonojmë që të vini ta merrni, atëherë këshilla ime është të vini dhe t’i merrni.”

Vaksina do të jetë në dispozicion sot nga deri në 70 qendra spitalore në të gjithë vendin – me një parashikim prej 48,750 njerëz që marrindozën e tyre të parë deri në fund të kësaj jave. Më shumë qendra do të hapen në javët dhe muajt përpara pasi të vijnë më shumë furnizime.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment