KRYESORET
Ekonomi

Kuvendi shqyrton kandidatët për në Këshillin Mbikëqyrës të BSH, 17 emra në garë

22 Dhjetor 2021, 06:35 Nga DOSJA
Kuvendi shqyrton kandidatët për në Këshillin

TIRANË – Komisioni Kuvendor për Ekonominë dhe Financat po zhvillon këtë javë seancat dëgjimore me kandidatët që kanë aplikuar për të dy vendet vakante të krijuara në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Mes kandidatëve janë profesionistë të ekonomistë, sektorit bankar, por edhe figura me eksperiencë në vendimmarrjen politike.

Anëtarja e Këshillit Mbikëqyrës, Natasha Ahmetaj, që mban njëkohësisht edhe pozicionin e Zëvendësguvernatores së Dytë të Bankës së Shqipërisë, do të kandidojë për një mandat të ri. Para se të zgjidhej në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë, në 2014, znj.Ahmetaj ka mbajtur pozicione drejtuese në Bankën Kombëtare Tregtare, ndërsa më herët ka ndjekur karrierën akademike si pedagoge në Universitetin “Ismail Qemali” në Vlorë.

Kandidatët që kanë mbajtur detyra të larta në nivele politika në të kaluarën e tyre janë Anastas Angjeli dhe Senida Mesi. Përveç përvojës akademike, Anastas Angjeli ka qenë deputet në disa legjislatura, si edhe ka ish-ministër i Financave, ish-ministër i Ekonomisë, dhe ish-ministër i Çështjeve Sociale. Senida Mesi ka qenë deputete e Kuvendit të Shqipërisë në legjislaturën e kaluar, ndërsa në periudhën 2017-2018 ka mbajtur edhe detyrën e Zëvendëskryeministres së Shqipërisë.

Kandidatja tjetër, Marta Muço, në vitin 2015 ishte një nga kandidaturat për të marrë postin e Guvernatores së Bankës së Shqipërisë. Ajo ka një përvojë të gjatë akademike në Shqipëri dhe jashtë vendit, ndërsa ka punuar për shumë vite në SHBA si menaxhere e programeve të financimit të sektorit privat.

Edvin Libohova është bankier me përvojë dhe ka mbajtur pozicione të larta drejtuese në sektorin bankar, si ish-Drejtor i Përgjithshëm i Bankës së Kursimeve (sot Raiffeisen Bank Albania) dhe themelues dhe ish-Drejtor i Përgjithshëm i Bankës Popullore (sot Banka OTP Albania).

Kandidat tjetër është Indrit Banka, ish-drejtor i Departamentit të Mbikëqyrjes në Bankën e Shqipërisë deri në vitin 2015. Pas largimit nga Banka Qendrore, Indrit Banka ka punuar si konsulent financiar.

Elvin Meka është aktualisht Dekan i Fakultetit të Ekonomisë, Biznesit dhe Zhvillimit të Universitetin Europian të Tiranës dhe kryeredaktor i Revistës Bankieri, botim i Shoqatës Shqiptare të Bankave. Përveç eksperiencës akademike, Elvin Meka ka punuar edhe në sektorin bankar, si Drejtor Financiar në ish-Bankën Emporiki Shqipëri (sot Banka Amerikane e Investimeve).

Mateo Spaho është Dekan i Fakultetit të Ekonomisë në Universitetin Luarasi, ndërsa paralelisht ka qenë i angazhuar edhe në strukturat e Partisë Demokratike të Shqipërisë.

Durim Kraja ka mbajtur pozicionin e sekretait të përgjithshëm të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës gjatë qeverisjes së Partisë Demokratike, ndërsa ka eksperiencë edhe si pedagog i ekonomisë në arsimin e lartë.

Diana Dervishi aktualisht mban pozicionin e Sekretarit të Përgjithshëm pranë Autoritetit të Konkurrencës.

Altin Hoti vjen nga bota akademike dhe së fundmi ka punuar si pedagog i Ekonomisë në Universitetin Amerikan të Lindjes së Mesme, në Kuvajt.

Kandidatja rezatrta Bitri është me profesion juriste. Përveç përvojës së avokate, ajo ka qenë anëtare e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, këshilltare ligjore në disa institucione publike, kosulente në sektorin privat, etj.

Disa prej kandidatëve vijnë nga organet e sistemit të drejtësisë. Kandidati Emis Çerava është Sekretar i Përgjithshëm i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, me profesion ekonomist.

Kandidatja Manuela Tandini është aktualisht këshilltare ekonomike e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit (organ i vettingut), ndërsa vitin e kaluar kandidoi edhe për postin e Inspektores së Përgjithshme të Bankës së Shqipërisë.

Edhe kandidat Artur Mamadhaj, vjen nga organet e sistemit të drejtësisë. Së fundmi, ai ka mbajtur detyrën e Drejtorit të Departamentit të Auditetit pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor.

Kandidatë për në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë janë gjithashtu edhe Blendi Sema dhe Onorina Jata.

Pas dëgjesës puublike me kandidatë, deputetët do të përzgjedhin kandidatë që do t’i paraqiten Kuvendit për votim. Për t’iu propozuar Kuvendit në votim, një kandidat duhet të marrë mbështetjen e të paktën 28 deputetëve. Vakancat në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë janë krijuar për shkak të përfundimit të mandatit 7 vjeçar të anëtarëve Natasha Ahmetaj dhe Tonin Kola. Ata u zgjodhën në këtë detyrë në dhjetor të vitit 2014. (MONITOR)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë