AktualitetRajoni

Kushdo që futet në Zvicër do duhet të futet në karantinë! Shtetet që janë në listë, Shqipëria dhe Kosova shpëtojnë nga ky rregull

Vendet e shtuara në listë janë,  Portugalia, Serbia, Sllovenia, Kroacia, Gjeorgjia, Jordania, Lituania, Maqedonia e Veriut, Polonia, San Marino, Hungaria dhe SHBA-ja.
Featured image of article: Kushdo që futet në Zvicër do duhet të futet në karantinë! Shtetet që janë në listë, Shqipëria dhe Kosova shpëtojnë nga ky rregull Foto ilustruese

ZVICËR-Zvicra ka marrë vendim  të ri në lidhje me masat parandaluese ndaj Covid-19. Sipas mediave të huaja, bëhet e ditur se Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) pritet të shtojë një total prej dymbëdhjetë vendeve të tjera në listën, ku si rregull personat që do shkojnë drejt vendit duhet të karantinohen.

Vendet e shtuara në listë janë,  Portugalia, Serbia, Sllovenia, Kroacia, Gjeorgjia, Jordania, Lituania, Maqedonia e Veriut, Polonia, San Marino, Hungaria dhe SHBA-ja.

Specifikisht,  kjo do të thotë që kushdo që hyn në Zvicër nga këto vende duhet të shkojë menjëherë në karantinë për dhjetë ditë. Veç këtyre, edhe tri rajone në Itali janë gjithashtu të reja në listën e karantinës: Në Itali, rajonet e Emilia Romagna, Friuli-Venezia Giulia dhe Veneto janë përcaktuar të jenë subjekt i karantinës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sakaq, mësohet se  Shqipëria  dhe Kosova nuk janë në këtë listë e cila pritet të hyjë në fuqi që nga 14 dhjetori.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment