Bota

Kush po merr pjesë në Samitin e G7-ës, BE-ja përfaqësohet nga Michel dhe von der Leyen

Edhe pse është G7, Bashkimi Evropian është gjithashtu një anëtar dhe ai do të përfaqësohet nga dy nga tre presidentët e tij:
Featured image of article: Kush po merr pjesë në Samitin e G7-ës, BE-ja përfaqësohet nga Michel dhe von der Leyen pamje nga Samiti

BRITANI– G7 është një grup vendesh të pasura, demokratike. Filloi jetën si G6, Rusia u përfshi për një periudhë, duke bërë një G8, derisa u nis për aneksimin e Krimesë, dhe sot udhëheqësit e shtatë vendeve kryesore do të jenë në Cornwall.

Ata janë:

Boris Johnson (MB)

Joe Biden (SH.B.A.)

Angela Merkel (Gjermani)

Emmanuel Macron (Francë)

Mario Draghi (Itali)

Justin Trudeau (Kanada)

Yoshihide Suga (Japoni)

Edhe pse është G7, Bashkimi Evropian është gjithashtu një anëtar dhe ai do të përfaqësohet nga dy nga tre presidentët e tij:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Charles Michel, presidenti i Këshillit Evropian (i cili përbëhet nga drejtues të vendeve anëtare të BE)

Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Evropian (organizata që drejton BE-në me kohë të plotë).

Por mikpritësit e G7 shpesh vendosin të ftojnë udhëheqës të tjerë për të marrë pjesë dhe Johnson ka ftuar udhëheqësit e katër demokracive të tjera të mëdha për të marrë pjesë. Vitin e kaluar ai shtoi Indinë, Australinë dhe Korenë e Jugut në listë, me shpresën për ta kthyer grupin në një grup të madh, më pak eurocentrik “D10” të demokracive të mëdha.

Por Afrika e Jugut më pas u ftua gjithashtu, gjoja për shkak të rolit të vendit në trajtimin e pandemisë, por thuhet gjithashtu edhe për të siguruar që Afrika të mos lihet jashtë. Katër udhëheqësit shtesë janë:

Narendra Modi (Indi – merr pjesë virtualisht)

Scott Morrison (Australi)

Moon Jae-in (Koreja e Jugut)

Cyril Ramaphosa (Afrika e Jugut)

(d.a/dosja.al)

Shto Koment