Kuriozitete

LISTA/Njerëzit më te pasur në Europë,’Forbes’ nxjerr emrat

Gazeta amerikane e ekonomisë, The Forbes ka publikuar listën e njërzve më të pasur në botë,e më pas edhe ne Europë.
Featured image of article: LISTA/Njerëzit më te pasur në Europë,’Forbes’ nxjerr emrat

SHBA-Numri i miliarderëve në listën e njerëzve më të pasur në botë, u rrit me 660 njerëz në vitin 2020, tha Forbes.Kjo është një rritje rekord, çka do të thotë se tani ka më shumë miliarderë se kurrë më parë në planet. Dhe në përgjithësi, 86 për qind e njerëzve në listë janë më të pasur sesa ishin vitin e kaluar, theksoi Forbes.

SHBA vazhon të ketë numrin më të lartë të miliarderëve në të gjithë botës me 724, ndjekur nga Kina 698, India 140, Gjermania 136, Rusia 117. Jeff Bezos kryeson listën e njërzve më të pasur të botës me një pasuri 177 miliardë dollarë.

Klubi i njerëzve më të pasur të Europës janë:

1.Bernard Arnault

Vlera neto:150 miliardë dollarë

Origjina e Pasurisë: LVMH

Shtetësia: Francë

2.Amancio Ortega

Vlera neto: 67 $ B

Origjina e Pasurisë: Zara

Shtetësia: Spanjë

3.Liliane Bettencourt

Vlera neto: $ 36,1 miliardë dollarë

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Origjina e Pasurisë: L’Oreal

Shtetësia: Francë

4.Beate Heister & Karl Albrecht Jr.

Vlera neto: $ 25,9 miliardë dollarë

Origjina e Pasurisë: supermarkete

Shtetësia: Gjermani

5.Dieter Shvarc

Vlera neto: $ 16,4 miliardë dollarë

Origjina e Pasurisë: pakicë

Shtetësia: Gjermani

(o.l./dosja.al)

 

Shto Koment