Politike

Kush GËNJEN? Gazetari Klodian Tomorri nxjerr blof MSH: Infermieria u hap në ’94, si mbaroi Qazimi në ’93-shin? (FOTO)

Tomorri pyet, se nëse Qazim Ismaili ka mbaruar shkollën në vitin 1993 siç pretendon MSh, shkolla vetë deklaron se Infermieria është hapur në vitin 1994, dhe se më herët ka qenë vetëm si një kurs. 
Featured image of article: Kush GËNJEN? Gazetari Klodian Tomorri nxjerr blof MSH: Infermieria u hap në ’94, si mbaroi Qazimi në ’93-shin? (FOTO) Klodian Tomorri dhe Qazim Ismaili

TIRANE- Gazetari Klodian Tomorri ka komentuar lajmin e botuar nga Dosja.al për rastin e Qazim Ismailit, njëri nga 30 anëtarët e stafit mjekësor që u dërguan nga qeveria shqiptare në Itali.

Përmes rrjeteve sociale, Tomorri zbulon një fakt historik e jo një deformim informacioni siç po përpiqet të bëjë për gati dy orë Ministria e Shëndetësisë, duke futur ilegalisht reagime dhe dokumente, (vërtetësia e të cilave ende nuk dihet).

Tomorri pyet, se nëse Qazim Ismaili ka mbaruar shkollën në vitin 1993 siç pretendon MSh, shkolla vetë deklaron se Infermieria është hapur në vitin 1994, dhe se më herët ka qenë vetëm si një kurs.  “Nje pyetje per lajmin e infermierit qe u dergua ne Itali. Ministria thote se e ka mbaruar Shkollen e larte te infermierise ne vitin 1993. Ka nxjerre dhe vertetimin zyrtar.  Sipas faqes se fakultetit te infiermerise, Shkolla e Larte e Infermierise ne Shqiperi eshte hapur ne vitin 1994. Bashkangjitur linku. A di njeri te na e sqaroje kete pune?”-shkruan Tomorri. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Me logjikën e Ministrisë së Shëndetësisë, Qazim Ismaili, ka mbaruar shkollën, para se të hapej. 

Historiku i Infermierise

Ditën e sotme, Dosja.al ka publikuar ekskluzivisht rastin e Qazim Ismailit, që u dërgua në Itali për të luftuar COVID-19. Deri para dy ditësh, sipas karburant Kastratit ai ka punuar si pompist, ndërsa tashmë është në Breshia. Ndërkohë MSH nuk ka përgënjeshtruar zyrtarisht lajmin, por ka futur ilegalisht nëpër portale pranë qeverisë disa dokumente, ku edhe në to provohet se Ismaili ka marrë licensë në vitin 2017. Vetë Ismaili pohoi për Dosja.al lajmin se ka punuar pompist.

(F.g/dosja.al) 

Shto Koment