Bota

Kush do të vaksinohet në fillim? Përgjigjen ekspertët në Britaninë e Madhe: Do të mbrojmë më të rrezikuarit!

Lim tha se përparësia bazohet në rrezikun e vdekjes, duke iu dhënë së pari rëndësi individëve më të prekur
Featured image of article: Kush do të vaksinohet në fillim? Përgjigjen ekspertët në Britaninë e Madhe: Do të mbrojmë më të rrezikuarit! Munir Pirmohamed, shkencetar ne Britani, pjese e grupit prodhues te vaksines
Përditësuar:

ANGLI- Prof. Wei Shen Lim, kryetar i Komitetit të Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin, u pyet nga gazetarët në Britani, për prioritetin e vaksinimit. Lim tha se përparësia bazohet në rrezikun e vdekjes, duke iu dhënë së pari rëndësi individëve më të prekur.

“Në mënyrë që të mbrojmë më të prekshmit ne i kemi dhënë përparësi atyre së pari”.

Faza e parë do të përfshijë moshat e thyera, moshat vulnerabël, punonjësit socialë dhe ata të shëndetit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(F.g/dosja.al)

Shto Koment