Rajoni

Kurti: Grenell kishte me të rëndësishme kohën sesa tekstin e marrëveshjes me Serbinë

Kurti tha se marrëveshja duhej mundësisht para zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në SHBA.
Featured image of article: Kurti: Grenell kishte me të rëndësishme kohën sesa tekstin e marrëveshjes me Serbinë Albin Kurti, kryeministër në detyrë në Kosovë

TIRANË- Kryeministri në detyrë në Kosovë, Albin Kurti aludoi se i dërguari i SHBA për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell kërkonte të arrinte një marrëveshje sa më parë mes dy vendeve.

Në një intervistë për emisionin “Opinion”, Kurti tha se marrëveshja duhej mundësisht para zgjedhjeve presidenciale të nëntorit në SHBA.

Ambasadori Grenell e kishte më të rëndësishme kohën e arritjes së një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë sesa tekstin e asaj marrëveshje. Përderisa unë jam i fokusuar në shkrimin, tekstin e asaj marrëveshjeje, ai është i fokusuar në nënshkrimin e marrëveshjes sa më shpejt që është e mundur. Tashmë unë e kam të qartë se pas komunikimit tim me të, ai ka filluar që ta zhvendosë një lloj trysnie tek partneri im i koalicionit, që fatkeqësisht e braktisi marrëveshjen tonë të koalicionit dhe programin qeverisës“, u shpreh kryeministri i Kosovës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment