Kuriozitete

Kur do të kthehemi në normalitet? Krijues i vaksinave Pfizer-BioNtech: Shpresojmë për dimrin tjetër, ja efektet anësore që kanë pasur vullnetarët, ende vazhdojmë me punën

Dy vaksina të bëra në SHBA kundër COVID-19 mund të jenë gati dhe të autorizuara për t'u përdorur deri në dhjetor.
Featured image of article: Kur do të kthehemi në normalitet? Krijues i vaksinave Pfizer-BioNtech: Shpresojmë për dimrin tjetër, ja efektet anësore që kanë pasur vullnetarët, ende vazhdojmë me punën Foto ilustruese

Kur do të kthehemi në normalitet pas pandemisë Covid? Përgjigja për pyetjen që të gjithë po bëjnë sot vjen nga një prej krijuesve të vaksinës Pfizer-BioNtech. Profesori Ugur Sahin, bashkëthemelues i BioNTech, është i bindur se me shumë mundësi të gjithë do  t’i kthehemi jetës normale dimrin e ardhshëm, prandaj duke filluar nga dhjetori 2021. Megjithatë edhe ky dimër sipas Sahin, do të jetë i vështirë.

Dy vaksina të bëra në SHBA kundër COVID-19 mund të jenë gati dhe të autorizuara për t’u përdorur deri në dhjetor.

“Të dhënat e siguruara nga Pfizer mbi 90% të efikasitetit të përgjithshëm të vaksinës së tyre janë të shkëlqyera por ne duhet të rishikojmë detajet. Ne gjithashtu jemi duke pritur të dhëna nga prova Moderna, e cila hyn në fazën e tretë për punë ditësh. Shpresojmë në rezultate ekuivalente,” -tha për mediat italiane, Cristina Cassetti, një virologe italiane që jeton dhe punon në Shtetet e Bashkuara dhe është pjesë e ekipit të Anthony Faucit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga ana tjetër Sahin siguroi që serumi nuk prodhon ndonjë efekt anësor serioz.

“Efektet kryesore anësore të vëzhguara deri më tani kanë qenë dhimbje e lehtë deri mesatare për disa ditë në vendin e injeksionit. Ne nuk gjetëm ndonjë efekt tjetër anësor serioz që do të çonte në pezullimin ose ndalimin e studimit. Ne do të vazhdojmë të mbledhim të dhëna për më shumë se dy vjet për të konstatuar jo vetëm efektet anësore afatshkurtra dhe afatmesme, por edhe ato afatgjata,”– tha ai.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment