KRYESORET
Politike

‘Kunjat’ e Bashës për ‘SyriTV’, Peka: S’është më shpresa e opozitës, është i vonuar

23 Tetor 2021, 13:15 Nga DOSJA
‘Kunjat’ e Bashës për ‘SyriTV’, Peka:

TIRANË– Gazetari Çim Peka iu është përgjigjur kunjave që kryedemokrati Lulzim Basha tha ditën e sotme për ‘SyriTv’. Pas deklaratës së televizioni është katandisur e se duhet të kthehet në një shpresë për demokratët, Peka tha se këto fjalë të Bashës janë të vonuara. I ftuar në ‘Syritv’, Peka tha se Basha nuk është më shpresa e opozitës, duke shtuar se është një tua që ndalon demokratët që të merren me Ramën. Peka shtoi më tej, se një kryedemokrat që thotë se sot është 2% më shumë i votuar se dje, ose tallet me nuk kupton asgjë.

Është pak e vonuar deklarata e Bashës për të qënë korrekt, sepse pas sulmeve të njëpanjëshme publike të Rama, s’mund të mungonte edhe sulmi publik i zotit Basha, i cili sot nuk është gjë tjetër, vetëm është trau që ndalon demokratët për të shkuar dhe për t’u marrë me Ramën. Dhe kjo është gjëja më normale. Basha, i cili foli edhe në emër të zonjë Grida, të zonjës Duma, sepse pyetja në fakt ishte për zonjën Duma, e cila natyrisht nuk mund të flasë, nuk mund ta marrë mikrofonin pa lejen e zotit Basha, tha se “ndiente keqardhje që një televizion që ishte shpresa e demokratëve, nuk është i tillë, por shpreson të kthehet prapë…”

E para e punës, kjo hapësirë ishte shpresa e opozitës dhe është prapë shpresë mediatike e demokratëve, por problemi qëndron se zoti Basha nuk është më shpresë e opozitës! Zoti Basha është absolutisht i vonuar! Kur them “i vonuar”, i vonuar mendërisht përsa i përket kuptimit të politikës sepse një njeri që deklaron sot jam 97%, dy përqind më shumë se para tre ditësh – ky ose tallet me njerëzit dhe shtyn kohën ta provojë se deri ku shkon ose është absolutisht njeri që nuk kupton asgjë. E para kjo. E dyta. “Trari Basha”, trari që ka vendosur Rama mes popullit të opozitës dhe tij, që të mos mbërrijnë tek Rama, sepse ky është problemi i opozitës sot. Problemi i popullit të opozitës është duhet hequr Trarin për të shkuar tek Rama, për t’u marrë me të. Në 8 vite rresht të gjithë faktorët opozitarë, që i kanë besuar Lulzim Bashës, kanë diskutuar çdo platformë me të, Edi Rama ka qenë tre hapa para. E dini pse?! Sepse pa mbaruar takimi, ky njeri raportonte tek ambasadat dhe ambasadat raportonin tek Rama dhe ai sigurisht që dinte çdo gjë që opozita kishte në plan të bënte. Ky njeri për tetë vite rresht është përdoru si tra midis popullit të opozitës hde Ramës, që populli i opozitës të mos shkonte dot tek Rama sepse ai kishte vendosur kreun e PD-së si tra për t’u mbrojtur prej popullit të opozitës. Këtë gjë e ka bërë vazhdimisht. A e kemi ditur?! Nuk është se nuk e kemi thënë. Por ne betejën si hapësirë mediatike e kishim me korrupsionin e zotit Rama. Kur e shikon se ky edhe mbas humbjes së dytë dhe mandatit të tretë në opozitë të popullit të opozitës, vazhdon të sillet si fitues dhe mendon se mund ta bëjë veten sërish tra, ndërmjet popullit të opozitës dhe Ramës, sigurisht që duhet reaguar edhe më shumë. Gënjeu kur tha se unë dhe zoti Rushaj ndajmë të njëjtin mendim për Kuvendin.

Nuk ka asnjë kërkesë për një Kuvend i cili do të gjykojë për një vendim të qeverisë amerikane! Është mashtrues publik! Nuk ka! E dyta, statuti thotë qartë se kush e mbledh Kuvendin: e mbledh 1/4 e delegatëve. Ky vazhdon të mendojë dhe shikoni: të gjitha ato që shpërndan Taulant Balla me mediat e tij të sponsorizuara edhe nga droga, të gjitha ato del e i thotë dhe Lul Basha.Po të ulesh me rrethin e Taulant Ballës, të gjithë thonë se Basha do të mbajë vulën dhe do të konsiderohet si strukturë paralele. Këtë gjë del dhe e thotë Basha sot. Pse them Balla dhe Basha?! Shikoni! Njeriu që ka akuzuar Ballën për Toyota Yaris, sot e pëshpërit përciptas dhe shprehet i zhgënjyer pse ata nuk janë dënuar. Por a e dini çfarë ka ndodhur? Sepse që të largojmë traun për t’u marrë me Ramën, duhet të merremi fillimisht me këtë që ka qenë trau, ka qenë dera e mbyllur për të shkuar dhe për t’u marrë me Ramën. Ky njeri që i ankohet drejtësisë se nuk paska vepruar për Toyota Yaris, është njeriu që zhvillonte aktivitete elektorale para 25 Prillit në lokalet e personave që mund të kenë faj, mund të mos kenë faj, sepse kur i akuzon Lulzim Basha zakonisht është gjobë .’- tha Peka.

 

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu drejtua gazetarit të ‘Syritv’ gjatë konferencës me mediat, duke i thënë se i vjen keq për gjendjen të cilën është katandisur televizioni. Basha i tha gazetarit Ermal Rizajt se shpreson që media ku ai punon, të rikthehet sërish në një shpresë për demokratët.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?