Blog

Kujt po i shkojnë 11 milionë eurot e Polit të Drejtësisë?

Gazetari Klodian Tomorri shkruan se 11 milionë euro do të paguajnë qytetarët shqiptarë për Dhomën e Avokatisë, për një pallat të ndërtuar në tokë të falur shtetërore.
Featured image of article: Kujt po i shkojnë 11 milionë eurot e Polit të Drejtësisë? Klodian Tomorri

Ne vitin 2013, qeveria i dha Dhomes Kombetare te Avokatise 25 mije metra toke shteterore falas prane fushes se Aviacionit. Sipas vendimit, toka u dha me qellim ndertimin e Korpusit te Avokatise dhe nuk lejohej ndryshimi i destinacionit.

Dhoma e Avokateve e ndertoi Pallatin. Se me cfare cmimin dhe se me cfare parash e financoi, kjo nuk dihet, pasi Dhoma  Kombetare e Avokatise eshte nje OJF dhe jo Institucion Publik. Nen ze flitet se e gjithe ndertesa ka kushtuar 2 milione euro, por ky eshte informacion i pakonfirmuar sepse nuk eshte publik. 

Tani Pallatin e ndertuar mbi token e falur shteterore, qeveria po e ble si zyra per institucionet e reja te drejtesise. Cmimi i blerjes edhe ky ende jo publik, flitet se eshte caktuar 11 milione euro.

Pra 11 milione euro do te paguajne qytetaret shqiptare per Dhomen e Avokatise, per nje pallat te ndertuar ne toke te falur shteterore.

1-Kujt po i shkojne parate?

2-Si do te perdoren ato?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

3-Pse u shkel vendimi i qeverise, qe ndalonte shprehimisht ndryshimin e destinacionit per pronen e falur?

4-Me ca baze ligjore eshte blere prona?

 Sepse ligji nuk e lejon qeverine te bleje prona private sipas qejfit, por e ka kushtezuar vetem me shpronesimet. Edhe keto me cmime te percaktuara dhe vetem kur perdoren per vepra publike qe kane rendesi te vecante. Nuk e lejon njeri qeverine te bleje prona private si te doje sepse po te ishte ashtu buxheti i shtetit do masakrohej nga pazaret.

Ky transaksion ka pikepyetje te medha dhe shume ane te erreta. Eshte biznes i rende, qe do te plase shume shpejt ne publik. Boll me me institucione hibride, qe ngrihet per te devijuar parate e taksapaguesve ne llogari te paqarta dhe me mekanizma te dyshimte. Sepse po na del Dhoma e Avokatise si biznes ndertimi, qe merr troje publike falas dhe fiton miliona euro. Ca jane keta?

(/dosja.al)

Shto Koment