Kuriozitete

Kujdes! Njësoj si duhani, edhe cigarja elektronike e rrezikshme për shëndetin

Për më tepër, në cigaret elektronike ka më shumë sesione nikotine në krahasim me një cigare që njerzit pijnë në jetën e përditshme.
Featured image of article: Kujdes! Njësoj si duhani, edhe cigarja elektronike e rrezikshme për shëndetin Foto ilustruese

Sipas një studimi së fundmi, cigaret elektronike janë po aq të dëmshme sa cigaret normale, duke iu shkaktuar një ‘kollë duhanpirës’ duke iu bërë të ndjeshëm ndaj sëmundjes.

Edhe pa duhan, nikotina në produkte si Juuls parandalon mushkëritë nga pastrimi i mukusit, sipas një studimi të ri që analizon ndikimet e nikotinës në qelizat e njeriut dhe në dele.

Për më tepër, në cigaret elektronike ka më shumë sesione nikotine në krahasim me një cigare që njerzit pijnë në jetën e përditshme. Kështu duhani e çon drogën shpejt në gjak, avulli nuk del, duke lënë më shumë nikotinë në mushkëri.

Hulumtuesit në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Kansasit zbuluan se, si rezultat, përdoruesit e cigareve gradualisht përjetojnë një ngritje të gëlbazës, duke i bërë ata më të ndjeshëm ndaj sëmundjes, duke rritur kështu rrezikun e një kollë dhe duke hapur rrugën për astmë ose bronkit kronik. Dhe ky proces është më i shpejtë në përdoruesit e rinj të cigareve, sipas studimit.

Marrë dhe përshtatur nga: Daily Mail

(a.m./dosja.al) 

Shto Koment