Aktualitet

‘Kujdes kur të fluturoni mbi Shqipërinë…’/ “The Independent” ARTIKULL për protestën e kontrollorëve: Ata që kanë mbetur punojnë me stres

Në shkrimin e publikuar, ata kanë pasqyruar të gjithë situatën e krijuar, ndërkohë që kërkojnë kujdes me operimin në zonën ajrore të Shqipërisë për shkak të stresit në të cilin po punojnë gjithë  kontrollorët e mbetur. 
Featured image of article: ‘Kujdes kur të fluturoni mbi Shqipërinë…’/ “The Independent” ARTIKULL për protestën e kontrollorëve: Ata që kanë mbetur punojnë me stres Foto ilustruese

BRITANI E MADHE- “The Independent” i ka dedikuar një artikull protestës së kontrollorëve shqiptarë në aeroportin e Rinasit. Në shkrimin e publikuar, ata kanë pasqyruar të gjithë situatën e krijuar, ndërkohë që kërkojnë kujdes me operimin në zonën ajrore të Shqipërisë për shkak të stresit në të cilin po punojnë gjithë  kontrollorët e mbetur. 

Ka raporte që janë sjellë kontrollorë nga shtetet e tjera për të zëvendësuar kontrollorët shqiptarë, statusi i tyre për sa i përket trajnimit dhe vlerësimet lokale janë të panjohura. Pilotëve u kërkohet të tregojnë shumë kujdes gjatë operimit brenda kësaj hapësire ajrore,”-thuhet ndër të tjera në artikull.

ARTIKULLI I PLOTË:

Pilotëve u është thënë të “bëjnë shumë kujdes” kur fluturojnë në hapësirën ajrore shqiptare për shkak të problemeve me kontrollin e trafikut ajror (ATC). Një sekuencë e çuditshme ngjarjesh ka përfshirë kontrollorët e Albcontrol. Sipas Albanian Daily Neës, organizata shtetërore e përgjysmoi pagën për kontrollorët për shkak të një kolapsi të të ardhurave për shkak të pandemisë së koronavirusit. Kontrolluesit thuhet se kanë ndërmarrë atë që kuptohet të jetë veprim jozyrtar i grevës – që përfshin largimin e rreth dy të tretat e stafit duke deklaruar veten përkohësisht të papërshtatshëm për të punuar në 8 Prill. Sipas rregullave ndërkombëtare të sigurisë ajrore, aftësia për të punuar e kontrollorëve të trafikut ajror është një vendim personal. Organizatorët u arrestuan dhe ligji u ndryshua për të lejuar kontrollorët nga jashtë të punonin pa trajnime shtesë. 

“Megjithëse hapësira ajrore është rihapur, kontrollorët shqiptarë ende punojnë janë nën presion ekstrem për punësimin e tyre në të ardhmen. Ka raporte që janë sjellë kontrollorë nga shtetet e tjera për të zëvendësuar kontrollorët shqiptarë, statusi i tyre për sa i përket trajnimit dhe vlerësimet lokale janë të panjohura. Pilotëve u kërkohet të tregojnë shumë kujdes gjatë operimit brenda kësaj hapësire ajrore. Veprimi i autoriteteve shqiptare duhet të shihet për atë që është – një gjykim i gabuar i tmerrshëm, duke krijuar një rrezik sigurie në të gjithë hapësirën ajrore shqiptare.”

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Independent i ka kërkuar Albcontrol që të përgjigjet, pasi shumë fluturime nga Mbretëria e Bashkuar shkojnë për në Greqi dhe më gjerë.

Për 2 ditë me radhë, aeroporti i Rinasit doli jashtë funksionit për shkak të bojktotit të punës nga ana e 65 kontrollorëve. Ata kërkuan rritjen e rrogës, e cila iu është përgjysmuar prej një viti, por kërkesat e tyre u refuzuan nga qeveria dhe ministrja Belinda Balluku. Ata u shpallën pjesë e një grushti shteti të mbështetur nga Sali Berisha dhe Ilir Meta. Kryeministri Edi Rama kërkoi ndihmën e Turqisë dhe Greqisë dhe solli disa kontrollorë me qëllim për të rinisur puna në Rinas.

Edhe pse nuk punuan asnjë ditë, ata ia dolën të krijonin idenë në publik dhe te kontrollorët se ngërçi ishte zgjidhur. Shumë nga kontrollorët u rikthyen në punë, ndërsa 3 prej tyre, Flora Ndreca, Muhin Mezini dhe Armando Fezga janë arrestuar, por vetëm këta dy të fundit kanë marrë masën “arrest me burg”. Ata akuzohen për shpërdorim detyre.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment