Aktualitet

Kthimi nga zonat bregdetare drejt Tiranës, ‘Rrugorja’ me dorë të hekurt, arreston 19 drejtues mjetesh, pezullon 66 leje drejtimi dhe vendos 1543 gjoba

VIDEO
Gjatë kontrolleve të mjeteve nga efektivët e Policisë Rrugore, janë pezulluar 66 leje drejtimi, 19 drejtues mjetesh të arrestuar dhe 1543 masa administrative. Drejtuesit e mjeteve që janë vënë në pranga, apo që u janë pezulluar lejet e drejtimit, janë kapur në shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor. 
Featured image of article: Kthimi nga zonat bregdetare drejt Tiranës, ‘Rrugorja’ me dorë të hekurt, arreston 19 drejtues mjetesh, pezullon 66 leje drejtimi dhe vendos 1543 gjoba Pamje nga aksioni
Përditësuar:

TIRANË– 19 drejtues metesh janë vënë në pranga gjatë 24 orëve të fundit. Policia Rrugore me anë të videoje dhe njoftimi zyrtar, ka bërë me dije se për shkak të kthimit të qytetarëve të shumtë, nga zonat bregdetare drejt Tiranës, është krijuar fluks e radhë mjetesh, por pa pasur bllokime.

Gjatë kontrolleve të mjeteve nga efektivët e Policisë Rrugore, janë pezulluar 66 leje drejtimi, 19 drejtues mjetesh të arrestuar dhe 1543 masa administrative. Drejtuesit e mjeteve që janë vënë në pranga, apo që u janë pezulluar lejet e drejtimit, janë kapur në shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Njoftimi nga Drejtoria e Policisë Rrugore, 6 shtator 2020.

Vijon kthimi nga zonat bregdetare, në drejtim të Tiranës dhe Morinës, i pushuesve që lëvizin në fundjavë. Në të gjitha akset rrugore nacionale ka fluks, por të rrjedhshëm dhe deri tani nuk ka pengesa apo bllokim të lëvizjes. Në të gjitha akset rrugore nacionale Policia Rrugore ka shtuar prezencën e shërbimeve me uniformë në rrugë, por edhe të shërbimeve civile në patrullim, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore. Ndërkohë gjatë 24 orëve të fundit janë pezulluar 66 leje drejtimi, 19 drejtues mjetesh të arrestuar dhe 1543 masa administrative. Gjatë 24 orëve të fundit dhe deri në këto momente kanë vijuar dhe vijojnë kontrollet me radar e drager dhe me patrullime në të gjitha akset rrugore, për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelësve të kodit rrugor 📸🚔🚓✍, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore🚑. Si rezultat i kontrolleve me radar janë konstatuar dhe iu është pezulluar leja e drejtimit 39 drejtuesve të mjeteve që drejtonin mjetet me shpejtësi tej normave të lejuara, që varionin nga 40 deri në 80 km/h mbi normën e lejuar 🙏✈️!!!. 🏠????🚑????. Nga kontrollet me drager në të gjithë vendin janë pezulluar 27 leje drejtimi, për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit. Janë arrestuar në kushtet e flagrancës, për drejtim mjeti në gjendje të dehur, 10 drejtues mjetesh, ndërsa 9 të tjerë janë arrestuar për drejtim mjeti pa leje drejtimi. Janë vendosur 324 masa administrative për parakalime të gabuara dhe 19 për mosrespektim të sinjalistikës rrugore dhe manovra të rrezikshme në rrugë dhe 7 masa maksimale me vlerë 30 mijë lekë të reja, pasi drejtuesit e mjeteve ishin shtetas të huaj.  156 masa për mosvendosje të rripit të sigurimit, 184 për përdorim të celularit, 79 për mosvendosje të kaskës mbrojtëse, 456 masa për parkime të gabuara, 18 masa për shkelje të semaforit, 99 masa për mosdhënie përparësie këmbësorëve dhe 211 për shkelje të tjera të kodit rrugor. Janë bllokuar 11 automjete, pasi rezultoi se drejtuesit e tyre kishin të pashlyera më shumë se 5 masa administrative. Policia Rrugore apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve që të zbatojnë rregullat e qarkullimit rrugor, të mos qarkullojnë me shpejtësi tej normave të lejuara, të mos drejtojnë mjetin nën ndikimin e alkoolit apo në gjendje të dehur, të mos kryejnë parakalime të gabuara, të mos shkelin semaforin, të mos përdroin celularin gjatë drejtimit të mjetit dhe të vendosin rripin e sigurimit si dhe kaskën mbrojtëse për motomjetet #zbatorregullatudhëtoisigurt
#RespektoKufizimeteShpejtësisëmos🛫🛣️
#MosPërdor🥃gjatë drejtimit të🚘

(f.m/dosja.al)

Shto Koment