Bota

‘Qeveria’ e re BE-së, kryetarja e KE-së prezanton kabinetin e ri, posti i Johannes Hahn

Prezantohet kabineti i ri Komisionit Europian. Johannes Hahn do të mbajë postin e Komisionerit për Buxhetin. Komisioneri për Zgjerim është vendosur László Trócsányi.
Featured image of article: ‘Qeveria’ e re BE-së, kryetarja e KE-së prezanton kabinetin e ri, posti i Johannes Hahn Ursula von der Leyen, kryetarja e KE-së
Përditësuar:

Europë- Ditën e sotme janë prezantuar Komisionerët e rinj të Bashkimit Europian. Kabineti i ri është prezantuar nga Ursula von der Leyen ka prezantuar kabinetin e ri.

Johannes Hahn do të mbajë postin e Komisionerit për Buxhetin. Ndërsa si Komisioneri për Zgjerim, është vendosur hungarezi László Trócsányi. Ai është anëtar i Parlamentit Evropian dhe më parë ka shërbyer si Ambasador i Hungarisë në Francë dhe ministër i Drejtësisë për pesë vite.

Sa i përket funksioneve të tjera, veçohet emërimi i Paolo Gentilonit në krye të Komisionit për Ekonominë dhe Phil Hogan që do të drejtojë Komisionin e Tregtisë.

Mesa duket këtë herë është vendosur një barazi gjinore në parlamentin Europian, raporti është 13 gra me 14 burra.

Qeveria e re e Europës

J.V/Dosja.al

 

Shto Koment