KRYESORET
Bota

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas: I kemi të qarta politikat për çështjen e klimës

1 Shkurt 2021, 08:04 Nga DOSJA
Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas: I kemi të qarta politikat

ESTONI– Kryeministrja e parë femër e Estonisë ka premtuar të zbatojë ndryshime në stilin dhe përmbajtjen në qeverisjen e kombit Baltik, pasi ajo merr detyrën pas dy vjetësh në të cilën një parti e ekstremit të djathtë ishte në koalicionin qeverisës.

Kaja Kallas, një avokate 43-vjeçare dhe kryetare e partisë Reforma të Estonisë, u betua të Martën në detyrë.

“Qeveria ime do të jetë shumë pro-evropiane, veçanërisht në mbështetjen e vlerave evropiane siç është sundimi i ligjit. Ne gjithashtu do të kemi një ndryshim shumë të qartë në politikat kur bëhet fjalë për çështje të tilla si politika e klimës.”- tha ajo në një intervistë.

Qeveria e re e koalicionit ka premtuar të zhvillojë plane për të ndaluar prodhimin e energjisë argjilore të naftës në vend deri në 2035 dhe për të arritur neutralitetin e karbonit deri në 2050, sipas The Guardian.

Sfida e parë e madhe për qeverinë e re do të jetë trajtimi i pandemisë së koronavirusit. Shpejtësia e ngadaltë e prokurimit dhe shpërndarjes së vaksinave të BE-së, si dhe vendimi i Finlandës fqinje për të mbyllur kufijtë e saj për Estonët, është duke provuar ndjenjën e Eurofilit, por Kallas tha, ndërsa situata e vaksinës ishte zhgënjyese, ishte akoma më mirë se secili vend që kujdeset vetëm për veten e tij .

“Pa qasjen e përbashkët … një vend i vogël që nuk ka nevojë për kaq shumë vaksina nuk mund të futet në të vërtetë në asnjë marrëveshje që kompanitë farmaceutike kanë me një vend të madh ne vetëm mund të kërkojmë nga vendet e tjera që të blejnë edhe ca për ne, “– tha ajo.

Sapo vaksinat të arrijnë në sasi më të mëdha sesa rrjedha aktuale, një pjesë e madhe e 1.3 milion popullsisë së Estonisë mund të vaksinohen shpejt, tha ajo.

Tani, Estonia bëhet një nga vendet e pakta në botë ku të dy postet ai i kryeministrit dhe kreut të shtetit mbahet nga femra. Kallas, e cila është vajza e ish-kryeministrit Sim Kallas, gjithashtu emëroi gra në postet kryesore të kabinetit të ministrave të financave dhe të jashtme.

(d.a/dosja.al)

 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë