Bota

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas: I kemi të qarta politikat për çështjen e klimës

Qeveria e re e koalicionit ka premtuar të zhvillojë plane për të ndaluar prodhimin e energjisë argjilore të naftës në vend deri në 2035 dhe për të arritur neutralitetin e karbonit deri në 2050.
Featured image of article: Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas: I kemi të qarta politikat për çështjen e klimës Kaja Kallas

ESTONI– Kryeministrja e parë femër e Estonisë ka premtuar të zbatojë ndryshime në stilin dhe përmbajtjen në qeverisjen e kombit Baltik, pasi ajo merr detyrën pas dy vjetësh në të cilën një parti e ekstremit të djathtë ishte në koalicionin qeverisës.

Kaja Kallas, një avokate 43-vjeçare dhe kryetare e partisë Reforma të Estonisë, u betua të Martën në detyrë.

“Qeveria ime do të jetë shumë pro-evropiane, veçanërisht në mbështetjen e vlerave evropiane siç është sundimi i ligjit. Ne gjithashtu do të kemi një ndryshim shumë të qartë në politikat kur bëhet fjalë për çështje të tilla si politika e klimës.”- tha ajo në një intervistë.

Qeveria e re e koalicionit ka premtuar të zhvillojë plane për të ndaluar prodhimin e energjisë argjilore të naftës në vend deri në 2035 dhe për të arritur neutralitetin e karbonit deri në 2050, sipas The Guardian.

Sfida e parë e madhe për qeverinë e re do të jetë trajtimi i pandemisë së koronavirusit. Shpejtësia e ngadaltë e prokurimit dhe shpërndarjes së vaksinave të BE-së, si dhe vendimi i Finlandës fqinje për të mbyllur kufijtë e saj për Estonët, është duke provuar ndjenjën e Eurofilit, por Kallas tha, ndërsa situata e vaksinës ishte zhgënjyese, ishte akoma më mirë se secili vend që kujdeset vetëm për veten e tij .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Pa qasjen e përbashkët … një vend i vogël që nuk ka nevojë për kaq shumë vaksina nuk mund të futet në të vërtetë në asnjë marrëveshje që kompanitë farmaceutike kanë me një vend të madh ne vetëm mund të kërkojmë nga vendet e tjera që të blejnë edhe ca për ne, “– tha ajo.

Sapo vaksinat të arrijnë në sasi më të mëdha sesa rrjedha aktuale, një pjesë e madhe e 1.3 milion popullsisë së Estonisë mund të vaksinohen shpejt, tha ajo.

Tani, Estonia bëhet një nga vendet e pakta në botë ku të dy postet ai i kryeministrit dhe kreut të shtetit mbahet nga femra. Kallas, e cila është vajza e ish-kryeministrit Sim Kallas, gjithashtu emëroi gra në postet kryesore të kabinetit të ministrave të financave dhe të jashtme.

(d.a/dosja.al)

 

Shto Koment