Bota

Kryeministri Johnson: Kemi mungesë të theksuar të testeve për Covid-19

Ndërsa më fund të intervistës ai premtoi se deri në fund të tetorit do të rriten kapacitetet testuese dhe do të shkojnë deri në 500 mijë teste në ditë.
Featured image of article: Kryeministri Johnson: Kemi mungesë të theksuar të testeve për Covid-19 Boris Johnson

BRITANI E MADHE- Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson në një dalje publike në media është shprehur se nuk kanë kapacitete të mjaftueshme testuese dhe se është i shqetësuar për infektimet në shtëpitë e kujdesit.

“Aktualisht, ne nuk kemi kapacitete të mjaftueshme testuese. Jemi të shqetësuar për normat e infeksionit në shtëpitë e kujdesit,” shtoi ai duke premtuar se do të hartoj një plan të ri shëndetësor.


Ndërsa më fund të intervistës ai premtoi se deri në fund të tetorit do të rriten kapacitetet testuese dhe do të shkojnë deri në 500 mijë teste në ditë.

Deri më tani në Britani janë rregjistruar 378,219 raste të infektuar me Covid-19, ndërsa numri i të vdekurëve ka shkuar në   41,684.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment