Politike

Kryeministri i Greqisë takohet me Vangjel Dulen dhe Fredi Belerin, zbulon bisedën që ka bërë me Ramën

Mediat greke bëjnë me dije se ata gjithashtu theksuan se është e rëndësishme për të zgjidhur çështjen e pronës, e cila ndikon drejtpërdrejt në aftësinë e anëtarëve të pakicës për të mbijetuar në atdheun e tyre.
Featured image of article: Kryeministri i Greqisë takohet me Vangjel Dulen dhe Fredi Belerin, zbulon bisedën që ka bërë me Ramën Takimi i Kiriakos Mitsotakis me përfaqësuesit e minoritetit

GREQI- Kryeministri grek ka pritur sot një delegacion të Pakicës Kombëtare Greke, të përfaqësuar nga  Presidenti i Omonia, Vassilis Kaios, Presidenti i PBDNJ, Vangjel Dule dhe dhe Presidenti i Degës Omonia në Himarë, Fredi Beleri.

Në takim, përfaqësuesit e minoritetit prezantuan sfidat dhe problemet kryesore me të cilat përballen anëtarët e pakicave në Shqipëri, paraqitën sfidat dhe problemet kryesore me të cilat përballen anëtarët e pakicës në Shqipëri, duke përmendur çështjen e garantimit të ushtrimit të lirë të së drejtës së vetëvendosjes, si në kontekstin e legjislacionit që zbaton kornizën ligjore të Shqipërisë për mbrojtjen e minoriteteve, i cili duhej të ishte miratuar tashmë, dhe në lidhje me regjistrimin e popullsisë planifikuar në Shqipëri vitin e ardhshëm.

Mediat greke bëjnë me dije se ata gjithashtu theksuan se është e rëndësishme për të zgjidhur çështjen e pronës, e cila ndikon drejtpërdrejt në aftësinë e anëtarëve të pakicës për të mbijetuar në atdheun e tyre. Çështje të tjera të diskutuara, sipas burimeve qeveritare, ishin ato të arsimit dhe përdorimit të gjuhës greke, çështja e pensioneve të emigrantëve, si dhe ndihma për emigrantët e pasiguruar, si dhe mbështetja për sipërmarrësit e rinj të mërguar që dëshirojnë të bëhen aktivë në Shqipëri.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Grekët shprehën mirënjohjen për mbështetjen e Qeverisë Greke ndaj anëtarëve të pakicës dhe institucioneve që e përfaqësojnë atë, dhe shprehen shpresë se Kryeministri do të vizitojë zonat ku jeton pakica, një vizitë që Kyriakos Mitsotakis premtoi të paguante. Kryeministri siguroi përfaqësuesit e Minoritetit Kombëtar Grek se qeveria greke do të jetë e vendosur në anën e tyre, duke theksuar se përparimi dhe prosperiteti i pakicës është një përparësi e rëndësishme dhe e lartë në axhendën e marrëdhënieve dhe dialogut të Greqisë me Shqipërinë, ndërsa Shqipëria, në kontekstin e angazhimeve të Shqipërisë në kontekstin e perspektivës së saj evropiane.

Kryeministri iu referua posaçërisht takimit të tij të fundit me kryeministrin shqiptar Edi Rama, me të cilin ata ranë dakord të ndërmarrin hapa konkret përpara, duke filluar me çështjet me të cilat përballet pakica dhe me synimin për zgjidhjen përfundimtare të të gjitha çështjeve të pazgjidhura në marrëdhëniet bilaterale.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment