Rajoni

Kryeministri grek flet për të mirat e pasaportës së vaksinimit, tregon planet për turizmin: Do ta rihapim më 15 maj

Sipas CNN, ai ka thënë se vendosja e saj do të bëj të mundur që turizmi të hapet më 15 maj. Po ashtu ai ka thënë se është propozimi i tij vendosja e çertifikatës dhe është shprehur se do sjell përfitime. Mitsotakisi ka shtuar se ajo do të ndihmojë që njerëzit të hynë pa vështirësi në vend, pa pasur nevojë për karantinë apo shumë dokumente.
Featured image of article: Kryeministri grek flet për të mirat e pasaportës së vaksinimit, tregon planet për turizmin: Do ta rihapim më 15 maj Kyriakos Mitsotakis

GREQI-Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka folur në lidhje me vendimin e Komisionit Evropian, për vendosjen e pasaportës së vaksinimit. Sipas CNN, ai ka thënë se vendosja e saj do të bëj të mundur që turizmi të hapet më 15 maj.

“Ne kemi ndërmend të fillojmë zyrtarisht sezonin turistik rreth 15 maj dhe ndërsa presim që më shumë qytetarë evropianë të vaksinohen brenda tremujorit të dytë, unë pres një rritje të konsiderueshme në udhëtime gjatë verës,”-ka thënë ai. 

Po ashtu ai ka thënë se është propozimi i tij vendosja e pasaportës dhe është shprehur se do sjell përfitime. Mitsotakisi ka shtuar se ajo do të ndihmojë që njerëzit të hynë pa vështirësi në vend, pa pasur nevojë për karantinë apo shumë dokumente.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

Unë isha i pari që ngrita çështjen e certifikatës së gjelbër, dixhitale në mes të janarit, pasi ishte absolutisht e qartë për mua se në një moment, në mes të pranverës ose verës, evropianët do të ndjenin nevojën për të udhëtuar dhe ajo duhet për të lehtësuar vaksinimin. Kishte një polemikë atëherë, por Komisioni miratoi këtë ide, duke paraqitur propozimin e tim, i cili do të lehtësojë ndjeshëm udhëtimet, gjë që është e rëndësishme për vende si Greqia, e cila varet shumë nga turizmi. The Green Digital Certifikata është një provë digital ose që ju jeni vaksinuar ose keni një rezultat negativ në testin ose që keni kaluar Covid-19. Me një certifikatë të tillë do të jeni në gjendje të hyni në vende si Greqia, pa asnjë karantinë dhe pa ndonjë provë shtesë në kufi. Sa më shumë njerëz të vaksinohen, aq më shumë pres që ata të jenë standardi në udhëtime. Dhe gjithashtu pres që të na lejojë të hapemi në mënyrë të sigurt për pushimet verore,”-ka thënë ai. 

Komisioni Evropian ka propozuar krijimin e një certifikatë dixhitale për të lehtësuar lëvizjen e sigurt e të lirë brenda BE-së gjatë pandemisë COVID-19. E ashtuquajtura ‘Certifikata e Gjelbër Dixhitale’ do të shërbejë si një provë që një person është vaksinuar kundër COVID-19, ka marrë një rezultat negativ të testit ose është rikuperuar nga COVID-19. Kjo certifikatë do të jetë në dispozicion pa pagesë, në format dixhital ose letër. Ai do të përfshijë një kod QR për të siguruar sigurinë dhe vërtetësinë e certifikatës.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment