Bota

Kryeministri britanik Boris Johnson konfirmon planifikimin për heqjen e masave anti-covid në 19 korrik

Kryeministri britanik Boris Johnson ka thënë se kufizimet më të mbetura për të frenuar përhapjen e COVID-19 në Angli me siguri do të hiqen siç është planifikuar më 19 korrik. Por njoftimi i tij vjen mes paralajmërimeve nga shkencëtarët dhe të tjerët.
Featured image of article: Kryeministri britanik Boris Johnson konfirmon planifikimin për heqjen e masave anti-covid në 19 korrik Boris Johnson

BRITANIA E MADHE- Kryeministri britanik Boris Johnson ka thënë se kufizimet më të mbetura për të frenuar përhapjen e COVID-19 në Angli me siguri do të hiqen siç është planifikuar më 19 korrik. Por njoftimi i tij vjen mes paralajmërimeve nga shkencëtarët dhe të tjerët.

Kryeministri britanik Boris Johnson njoftoi të hënën se 19 korrik ka të ngjarë të shohë heqjen e shumicës së kufizimeve të vendosura për të ndaluar përhapjen e koronavirusit në Angli. Njoftimi i tij në një konferencë shtypi në Downing Street erdhi ndërsa rastet në Angli u rritën në nivelin e tyre më të lartë që nga Janari. Një vendim përfundimtar do të merret më 12 korrik.

Pjesët e tjera të Mbretërisë së Bashkuar – Skocia, Uellsi dhe Irlanda e Veriut – po planifikojnë gjithashtu të lënë bllokime në shtigje të ngjashme, por më ngadalë.

Çfarë lloj kufizimesh do të hiqen më 19 korrik?
Mbajtja e maskave të fytyrës do të jetë vullnetare, përveç në spitale dhe ambiente të tjera të kujdesit shëndetësor. Siguruesit e transportit ende mund të zgjedhin të insistojnë në maska, nëse vendosin, megjithatë.
Klubet e natës dhe bizneset e tjera do të jenë në gjendje të rihapen.
Nuk do të ketë më kufizime ligjore për numrat në takimet e brendshme dhe të jashtme.
Nuk do të ketë më rregull prej 1 metri (3.3 këmbë) mbi distancën shoqërore.
Intervali midis dozave të vaksinave për njerëzit më të vegjël se 40 do të reduktohet në tetë javë nga 12 javë për të shpejtuar përhapjen e vaksinave.
Njerëzit nuk do të udhëzohen më të punojnë nga shtëpia.
Njerëzit e vaksinuar plotësisht nuk do të duhet të vet-izolohen nëse kanë pasur kontakt me një person të infektuar.

Çfarë tjetër tha Johnson?
Johnson, i cili vetë vuajti një periudhë serioze të sëmundjes, shpesh ka folur për COVID-19 si diçka për t’u pushtuar, por njoftimi i së hënës duket se sugjeron që shoqëria do të duhet të mësojë të jetojë me virusin.

“Ndërsa fillojmë të mësojmë të jetojmë me këtë virus, të gjithë duhet të vazhdojmë të administrojmë me kujdes rreziqet nga COVID dhe të ushtrojmë gjykimin kur bëjmë jetën tonë,” -tha Johnson përpara adresës së tij.

Në konferencën për shtyp, Johnson, megjithatë, vuri në dukje se “kjo pandemi nuk ka mbaruar kurrë” dhe “ne duhet të pajtohemi, fatkeqësisht, me më shumë vdekje nga COVID”.

Heqja e kufizimeve ishte planifikuar fillimisht për 21 Qershor, por Johnson u detyrua të vonojë sepse varianti shumë ngjitës i deltës shkaktoi një ringjallje të infeksioneve.

Çfarë thonë shkencëtarët dhe kritikët?
Zëdhënësi shëndetësor i Partisë së Punës të opozitës, Jonathan Ashworth, tha se vendimi mund të çojë në “presion të mëtejshëm mbi sistemin shëndetësor, më shumë sëmundje, përçarje në arsim dhe rrezikon një variant të ri që shfaqet me një avantazh përzgjedhjeje”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Paul Hunter, një profesor i mjekësisë në Universitetin e Anglisë Lindore, tha se kufizimet lehtësuese kishin më shumë kuptim në verë, kur shkollat ​​janë të mbyllura, njerëzit janë më shumë jashtë dhe infeksionet e tjera të frymëmarrjes janë në pritje.

Shoqata Mjekësore Britanike i kërkoi qeverisë të mbajë disa kufizime, duke e quajtur “alarmante” një rritje aktuale të numrit të rasteve COVID-19.

“Të lejosh transmetimin e komunitetit të rritet, është si të ndërtosh” fabrika të reja “me një ritëm shumë të shpejtë,” tha Susan Michie, një profesore e psikologjisë në Universitetin e Londrës e cila është e specializuar në shkencën e sjelljes.

Cila është situata në MB?
Britania e Madhe ka pasur numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në Evropën Perëndimore, me 128,000 njerëz që vdesin nga sëmundja.

Javën e kaluar, infeksionet janë rritur ndjeshëm, nga rreth 2,000 në ditë në fillim të këtij viti në më shumë se 20,000. Por numri i të vdekurve ka rënë në mënyrë dramatike në krahasim me ditët e para të pandemisë, me vetëm 122 vdekje të lidhura me koronavirusin javën e kaluar.

Zyrtarët e shëndetit publik thonë se niveli relativisht i lartë i vaksinimit në MB ka qenë vendimtar në uljen e numrit të vdekjeve nga sëmundja. Deri më tani, 86% e të rriturve në Mbretërinë e Bashkuar janë vaksinuar të paktën një herë, ndërsa 65% janë vaksinuar plotësisht.

Marrë nga DW

(f.i/dosja.al)

Shto Koment