Bota

Kryeministri armen Nikoll Pashinyan jep dorëheqjen përpara zgjedhjeve

Nikoll Pashinyan, kryeministri armen ka vendosur të japë dorëheqjen përpara zgjedhjeve. Dorëheqja e tij, e cila pritej, erdhi një ditë pasi Presidenti i SHBA Joe Biden tha se masakrat e Armenëve në Perandorinë Osmane në 1915 përbënin gjenocid. Kryeministri e ka njoftuar doreheqjen në faqen e tij në facebook.
Featured image of article: Kryeministri armen Nikoll Pashinyan jep dorëheqjen përpara zgjedhjeve Kryeministri Nikol-Pashinyan

MOSKË – Kryeministri armen Nikoll Pashinyan, i cili u përfshi në pushtet në protestat pro-demokracisë në 2018, së fundmi ka dhënë dorëheqjen.  Ai tashmë kishte caktuar një datë 20 qershor për një zgjedhje të parakohshme, shkruan reuters.

Pashiani ishte nën presion për të dhënë dorëheqjen që kur ra dakord për një armëpushim pasi armenët etnikë humbën territorin në luftimet me forcat azerbajxhanase në dhe përreth Nagarag-Karabagut.

Duke njoftuar dorëheqjen, ai tha në faqen e tij në Facebook të dielën se po kthente pushtetin e marrë nga qytetarët tek ata në mënyrë që ata të vendosnin të ardhmen e qeverisë përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai tha se ishte detyruar të pranonte marrëveshjen e paqes, e cila ishte ndërmjetësuar nga Rusia, për të parandaluar humbje më të mëdha njerëzore dhe territoriale. Ushtria armene bëri thirrje për dorëheqjen e tij dhe ai pastaj u përpoq të shkarkonte shefin e shtabit, një vendim i bllokuar nga ish presidenti i republikës Sovjetike.

Kryeministri armen është ankuar më parë se disa çështje mbi rajonin, përfshirë kthimin e robërve të luftës, nuk janë zgjidhur ende.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment