DiasporaRajoni

Kroacia konfirmon prezencën ushtarake në Kosovë, Milanoviç: Do të dërgojmë rreth 150 ushtarë së shpejti

Shteti kroat do ta rrit prezencën ushtarake në vendin tonë në kuadër të forcave paqeruajtëse të NATO-s.
Featured image of article: Kroacia konfirmon prezencën ushtarake në Kosovë, Milanoviç: Do të dërgojmë rreth 150 ushtarë së shpejti Zoran Milanovic

KROACI– Presidenti kroat, Zoran Milanoviç, tha sot se një kohë e re është përpara Kroacisë gjersa konfirmoi se rreth 150 ushtarë do të shkojnë në Kosovë.

Shteti kroat do ta rrit prezencën ushtarake në vendin tonë në kuadër të forcave paqeruajtëse të NATO-s.

Ne kemi një kohë të re para nesh. Për disa ditë, 150 ushtarë tanë do të shkojnë në Kosovë. Ne e konsideruam atë një rutinë, por ajo po shqetëson fqinjët tanë. Nuk është menduar si provokim. Është e drejta jonë, ne po marrim pjesë në atë dhe do të sillemi në atë mënyrë”,- deklaroi Milanoviç, raporton index.hr.

I pyetur nga gazetarët nëse kishte frikë se nëse do të ketë hakmarrje ndaj ushtarëve kroatë, ai tha se nuk kishte frikë

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shumica shqiptare është e konsoliduar në Kosovë dhe njihet nga shumë shtete të Bashkimit Evropian”, – tha Milanoviç.

Ndryshe, muajin e kaluar në selinë e ministrisë së mbrojtjes kroate, ministri Mario Bonzoviç kishte mirëpritur ministrin e Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Armend Mehaj.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment