Diaspora

Krizë edhe për shqiptarët në Zvicër, mbi 40% e bizneseve “Made by albanians” janë mbyllur

Retkoceri shtoi se në Zvicër vazhdojnë masat e marra nga qeveria. Qeveria po shqyrton edhe vendime të reja për lejimin e organizimev
Featured image of article: Krizë edhe për shqiptarët në Zvicër, mbi 40% e bizneseve “Made by albanians” janë mbyllur Foto ilustruese

ZVICER– Ardian Retkoceri pjesë e Institutit “Swiss Bussinesnes School”, në një intervistë për televizion KTV ka folur për ndikimin që pandemia ka pasur deri tani tek bizneset shqiptare në Zvicër, çka sipas tij do të pasqyrohet dhe në remitancat. Sipas tij vitin e kaluar remitancat ishin deri në 800 milionë euro, derisa këtë vit, ato kanë rënë. Retkoceri tha se krizës nuk i kanë shpëtuar as shqiptarët e bizneset shqiptare në Zvicër.

“Bazuar nga të dhënat, mbi 40 për qind e bizneseve shqiptare i kanë ndërprerë aktivitetet”, tha ai dhe pjesa dërmuese, tha ai, nuk kanë ndonjë plan veprimi.

Gjatë këtyre muajve, mbi 90 për qind rënie pritet të ketë në disa fusha.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Përveç orës, çokollatave, aktivitete kryesore kanë kriptovalutat në Zvicër. Këto janë dëmtuar mjaft shumë”, tha ai. Shumë njerëz tha Retkoceri, do të humbin edhe vendet e punës.

“Pandemia ka pasur rol në eksportin e Zvicrës. Ndikimi më i madh në eksportin zviceran vjen pasi Gjermania e SHBA-ja, kryejnë eksporte aty, e pandemia e ka pamundësuar”, tha ai. Sipas tij, qeveria synon të zbusë pasojat.

Retkoceri shtoi se në Zvicër vazhdojnë masat e marra nga qeveria. Qeveria po shqyrton edhe vendime të reja për lejimin e organizimeve. Marrë nga Koha.net

Shto Koment