Bota

Kriza klimatike/ Paralajmëron Timmermans: Duhet të sakrifikojmë sot që fëmijët tanë të mos përballen me luftën për ushqim dhe ujë

Frans Timmermans, nënkryetar i komisionit të BE-së, tha se politika sociale dhe politika e klimës duhet të kombinohen, për të ndarë në mënyrë të drejtë kostot dhe përfitimet e krijimit të një ekonomie të karbonit të ulët, ose bota do të përballet me një reagim të ashpër nga njerëzit që kanë frikë të humbin punën ose të ardhurat, të nxitur nga politikanë populistë dhe interesa të karburanteve fosile.
Featured image of article: Kriza klimatike/ Paralajmëron Timmermans: Duhet të sakrifikojmë sot që fëmijët tanë të mos përballen me luftën për ushqim dhe ujë Foto Ilustruese

SHBA– Njerëzit e moshuar do të duhet të bëjnë sakrifica në luftën kundër ndryshimit të klimës ose fëmijët e sotëm do të përballen me një të ardhme lufte për ujë dhe ushqim, ka paralajmëruar zëvendës shefi i BE-së.

Frans Timmermans, nënkryetar i komisionit të BE-së, tha se politika sociale dhe politika e klimës duhet të kombinohen, për të ndarë në mënyrë të drejtë kostot dhe përfitimet e krijimit të një ekonomie të karbonit të ulët, ose bota do të përballet me një reagim të ashpër nga njerëzit që kanë frikë të humbin punën ose të ardhurat, të nxitur nga politikanë populistë dhe interesa të karburanteve fosile.

“Nuk është vetëm një çështje urgjente, por është një çështje e vështirë. Ne duhet ta transformojmë ekonominë tonë. Ka përfitime të mëdha por është një sfidë e madhe. Kërcënimi më i madh është ai social. Nëse nuk e rregullojmë këtë, fëmijët tanë do të bëjnë luftëra mbi ujë dhe ushqim. Nuk ka asnjë dyshim në mendjen time.”-tha ai.

Sipas Guardian, trajtimi i ndryshimit të klimës do të jetë shumë herë më i lirë sesa do të shkaktojë përçarja e ngrohjes globale, si dhe duke sjellë përfitime për shëndetin dhe kostot kanë rënë në mënyrë dramatike në vitet e fundit. Sidoqoftë, zhvendosja nga lëndët djegëse fosile do të thotë fundi i disa punëve tradicionale siç është miniera e qymyrit dhe kostot e ndryshimit do të bien në mënyrë të pabarabartë mbi shoqërinë, nëse politikanët nuk ndërhyjnë.

”Ndryshimi i jetës së njerëzve sot do të ishte i vështirë, por përfitimet do të ndjeheshin nga fëmijët e sotëm, shtoi ai. “Kjo për politikën është një sfidë e madhe, e madhe. Ne duhet ta rimarrim atë ndjenjë të një qëllimi – të bëjmë diçka jo për veten tënde, por për të tjerët, gjë që mendoj se gjithnjë ka çuar në shoqërinë që të jetë në të mirën e saj. “-shtoi ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Paralajmërimet e Timmermans pasqyrojnë një shqetësim në rritje midis ekspertëve të klimës se politikanët nuk kanë arritur t’u tregojnë njerëzve përfitimet e një shoqërie me pak karbon, të cilat përfshijnë ajër dhe ujë më të pastër, qytete më të jetueshme dhe nivele më të larta të shëndetit dhe mirëqenies, si dhe kriza e klimës. Politikanët, përfshirë Donald Trump dhe Republikanët në SHBA, kanë paraqitur trajtimin e prishjes së klimës si një kosto, dhe shumë njerëz kanë frikë për punën e tyre.

Timmermans pranoi që disa njerëz në industritë tradicionale do të duhet të ndryshojnë dhe tha se roli kryesor për politikanët ishte ta bënin këtë më të lehtë. Mbushja e njerëzve në industri të tilla si karburantet fosile dhe gjenerimi i energjisë do të ishte thelbësore.

BE ka vendosur në ligj objektivin e vet për klimën, për uljen e emetimeve për të paktën 55% deri më 2030, krahasuar me nivelet e vitit 1990. Ky është një nga objektivat më të zgjatur të klimës të paraqitur ende, së bashku me Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, megjithëse aktivistët kanë thënë që blloku mund të bëjë më mirë dhe ka kërkuar një objektiv 60%.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment