KRYESORET
Bota

Kriza energjitike në Greqi/Qeveria jep 400 milionë euro për familjet dhe bizneset

10 Janar 2022, 15:56 Nga DOSJA
Kriza energjitike në Greqi/Qeveria jep 400 milionë euro për

QGREQI – Në përpjekjet për të lehtësuar koston në rritje të energjisë, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis u zotua të premten të lehtësojë situatën dhe të japë 400 milionë euro ndihmë këtë muaj për familjet dhe bizneset e prekura.

Sipas Gtp.gr, mbështetja financiare që do të shpërndahet në janar për familjet dhe bizneset që tani përballen me çmimet e larta të energjisë do t’u jepet edhe fermerëve sipas kryeministrit. Qëllimi sipas Mitsotakis është të sigurohet se ka fleksibilitet në mënyrë që bizneset të mund të vazhdojnë në rrugën e tyre drejt rritjes, duke mbrojtur vendet e punës dhe duke mbajtur kostot e prodhimit dhe çmimet e produkteve të ulëta. Ndër të tjera, masat e reja për familjet në nevojë përfshijnë një grant mesatar mujor prej 42 eurosh për të mbuluar rritjen e faturave të energjisë elektrike dhe një subvencion për zëvendësimin e pajisjeve të vjetra elektrike me të reja.

“Qeveria edhe një muaj do të mbështesë familjet, fermerët dhe tashmë edhe bizneset e përballura me turbulencat globale të çmimeve të energjisë. Vetëm për muajin janar do të vërë në dispozicion 400 milionë euro shtesë për të mbuluar një pjesë të konsiderueshme të rritjes së faturave të energjisë. Qëllimi ynë është që të gjitha shtëpitë greke të funksionojnë me pajisje elektrike moderne dhe më ekonomike”, tha ai.

Hotelierët grekë që operojnë objekte gjatë gjithë vitit të goditur rëndë nga Covid-19 i kanë kërkuar vazhdimisht qeverisë t’i përfshijë ata në mbështetje sidomos tani kostot që kostot e energjisë janë në rritje. Gjithsej 130 milionë euro janë ndarë për të ndihmuar bizneset të mbulojnë faturat e energjisë elektrike. Në një konferencë për shtyp të premten, ministri i Energjisë, Kostas Skrekas tha se ndihma do të mbulojë 90 për qind të kostove shtesë për konsumatorët me të ardhura të ulëta dhe 50 për qind të kostos së rritur për të gjithë konsumin mujor të bizneseve pavarësisht nga aktiviteti.

Vitin e kaluar, masat e ndihmës arritën në 1.35 miliardë euro. Këtë vit, mbështetja do të financohet nga të ardhurat nga mekanizmi i tregtimit të emetimeve të karbonit të Greqisëqq. Skrekas tha se qeveria do të rivlerësojë nevojën për masa shtesë në shkurt dhe do të rregullojë subvencionet sipas sektorëve. Javën e kaluar, ministritë e financave dhe të punës njoftuan zgjatjen me gjashtë muaj të një subvencioni të posaçëm që mbulon kostot operative të dhëna për bizneset e prekura nga kufizimet Covid-19 . Greqia i ka bërë vazhdimisht thirrje BE-së që të punojë drejt një politike të synuar dhe të përbashkët për të adresuar krizën energjetike.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?