Bota

Kriza e pandemisë së koronavirusit/ Sa kohë mund të duhet, që e gjithë bota të vaksinohet kundër Covid-19

Të paktën deri në 2024 nëse vaksina kërkon dy doza. Dhe ky afat nëse vaksina do të jetë e disponueshme këtë vit.
Featured image of article: Kriza e pandemisë së koronavirusit/ Sa kohë mund të duhet, që e gjithë bota të vaksinohet kundër Covid-19 Foto ilutstruese

SHBA- Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë të vështirë në mbarë botën ku ditë pas dite po shtohen ndjeshëm shifrat e të infektuarve dhe viktimave.

E për këtë shkak të gjithë njerëzit në mbarë botën janë në pritje të vaksinës, si shpëtimi i vetëm nga kjo luftë me koronavirusin. Por ndonëse një vaksinë mund të jetë gati për pak muaj, shpëtimi nga virusi, duket se do ende kohë.

Deri më tani janë disa vaksina që po kryejnë provat klinike në Fazën e tretë. Ndërkohë presidenti amerikan Donald Trump është zotuar se në nëntor do të ketë gati një vaksinë kundër virusit, por shpresat janë të pakta.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga ana tjetër, prodhuesi më i madh i vaksinave në botë, Instituti Serum, thotë se duhet shumë kohë që e gjithë bota të vaksinohet. Të paktën deri në 2024 nëse vaksina kërkon dy doza. Dhe ky afat nëse vaksina do të jetë e disponueshme këtë vit.

Burimi: nationalgeographic

A.C/Dosja.al

Shto Koment