Sport

Kristiano Ronaldo thyen tjetër rekord, shënuesi më i mirë në kualifikuese

Ronaldo tani ka shënuar 93 gola ndërkombëtarë, 16 pas rekordit botëror të legjendës së Iranit Ali Daei në futbollin e meshkujve dhe është gjithashtu i pari në evropë që shënoi 90 gola për vendin e tij.
Featured image of article: Kristiano Ronaldo thyen tjetër rekord, shënuesi më i mirë në kualifikuese Kristiano Ronaldo

TIRANË- Ishte një tjetër rekord për Cristiano Ronaldo në ndeshjen kundër Robbie Keane.

Juventus sulmoi me katër gola ndërsa Portugalia mundi Lituaninë për të marrë numrin e përgjithshëm të tij në 25 në kualifikimet evropiane, dy më shumë sesa rekordi i mëparshëm i vendosur nga ish-sulmuesi i Republikës së Irlandës, Keane.

Para ndeshjes, Keane i kërkoi Ronaldos që ta linte këtë pasi tregoi se fituesi  për të pestën herë i Topit të Artë, ishte dy gola larg nga rekordi i tij.

“Unë mendoj se keni mjaft rekorde, Cristiano!” – shkroi Keane duke bërë shaka në Instagram.

Por pasi shënoi gol kundër skuadrës së tij të 150-të të ndryshme për klubin dhe vendin, nuk pati asnjë ndalesë që Ronaldo të merrte vëmendjen e duhur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ronaldo tani ka shënuar 93 gola ndërkombëtarë, 16 pas rekordit botëror të legjendës së Iranit Ali Daei në futbollin e meshkujve dhe është gjithashtu i pari në evropë që shënoi 90 gola për vendin e tij.

34-vjeçari është golashënuesi kryesor në Kampionatet Evropiane. Ai ka shënuar gjithsej 34 gola përfshirë nëntë në ndeshjet e fundit, që është gjithashtu një rekord i përbashkët me francezin Michel Platini.

Asnjë evropian tjetër nuk ka shënuar më shumë gola në ndeshjet konkurruese ndërkombëtare, aq sa Ronaldo me 72 gola.

Fituesi i pesëfishtë i Topit të Artë ka një pengesë për ta lënë atë vonë, me 26 nga 93 golat e tij ndërkombëtarë që vijnë në 15 minutat e fundit.

A.C/Dosja.al

Shto Koment