Dikur

Krijimi i kompanisë amerikano-shqiptare më 1921 në Boston, kishte si synim të shfrytëzonte pasuritë natyrore të Shqipërisë

Më 1 korrik 1921 shqiptarët në Boston kishin si synim krijimin e një kompanie amerikano-shqiptare.
Featured image of article: Krijimi i kompanisë amerikano-shqiptare më 1921 në Boston, kishte si synim të shfrytëzonte pasuritë natyrore të Shqipërisë

FRANCË- Revista ekonomike dhe financiare “France-Orient” ka botuar, me 1 korrik 1921,në faqen n°12, një shkrim në lidhje me krijimin asokohe të një kompanie amerikano-shqiptare në Boston, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shpallet në Boston, SHBA, themelimi i një kompanie me kapital prej 50,000 dollarësh, e përbërë tërësisht nga shqiptarë. Kompania e re e quajtur “Shoqëria Tregtare Amerikano-Shqiptare” synon të shfrytëzojë pasuritë natyrore të Shqipërisë, të zhvillojë atje biznesin e importit, eksportit dhe të transporteve detare. Anastas Sandele (Pandeli), kryetari i Shoqërisë Pan-Shqiptare Vatra, e cila ka selinë e saj në Shtetet e Bashkuara dhe z. Georges Fred Williams, ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara, në Athinë, marrin funksionet e Presidentëve.

 Marrë nga darsiani.com

Shto Koment