Politike

Kreu i Komitetit Parlamentar të BE, Kefalogiannis mesazh Shqipërisë: E mbështesim integrimin tuaj, por ka ende punë për të bërë. Respektoni pakicat greke dhe rishikoni tekstet shkollore

Kryetari i Komitetit Parlamentar të Bashkimit Evropian, Manolis K. Kefalogiannis shton se Shqipëria duhet të zgjidhë problemet e pronave të komunitetit grek në Shqipërisë dhe të respektojë pakicat kombëtare.
Featured image of article: Kreu i Komitetit Parlamentar të BE, Kefalogiannis mesazh Shqipërisë: E mbështesim integrimin tuaj, por ka ende punë për të bërë. Respektoni pakicat greke dhe rishikoni tekstet shkollore Manolis K. Kefalogiannis

GREQI– Kryetari i Komitetit Parlamentar të Bashkimit Evropian, Manolis K. Kefalogiannis, ka komentuar vizitën e ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias në Shqipëri. Me anë të një statusi në Faceboook, ai shkruan se një nga kushtet themelore që Shqipëria t’i bashkohet Europës, është fqinjësia e mirë me Greqinë. Ndër të tjera ai shton se Shqipëria duhet të zgjidhë problemet e pronave të komunitetit grek në Shqipërisë dhe të respektojë pakicat kombëtare. Po ashtu Kefalogiannis përmend edhe një letër që presidenti Ilir Meta i ka dërguar në 8 Tetor, lidhur me përfundimin e reformës së legjislacionit zgjedhor.

“Vendi fqinj ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Respektimi i plotë i të drejtave të pakicave dhe natyrisht i Minoritetit Kombëtar Grek. Mundësia e vetë-identifikimit kombëtar dhe fetar në regjistrimin e ardhshëm. Kënaqësia e pronës private të komunitetit grek që është e lidhur pazgjidhshmërisht me mundësinë e qëndrimit, në shtëpitë e saj atërore ose në lidhje me to në rast se ajo banon jashtë Shqipërisë. Fshirja e hartave gjeografike që u referohen pjesëve të Territorit Grek si “territore shqiptare” nga librat shkollorë të Shqipërisë. Ato janë disa nga hapat që duhet të ndërmarrë vendi fqinj,“-shhkruan ai.

POSTIMI I PLOTË: 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një nga kushtet themelore që Shqipëria të bashkohet me familjen evropiane është respektimi i marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë. Një hap i rëndësishëm për marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë midis Greqisë dhe Shqipërisë është caktimi i kufijve të Zonës Ekskluzive Ekonomike midis dy vendeve në kuadrin e marrëveshjes së arritur në vitin 2008. Dhe sigurisht që një zhvillim shumë pozitiv është marrëveshja aktuale që të dy vendet të vazhdojnë së bashku në Drejtësinë Ndërkombëtare, në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Vendi fqinj ka ende një rrugë të gjatë për të bërë për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian. Respektimi i plotë i të drejtave të pakicave dhe natyrisht i Minoritetit Kombëtar Grek. Mundësia e vetë-identifikimit kombëtar dhe fetar në regjistrimin e ardhshëm. Kënaqësia e pronës private të komunitetit grek që është e lidhur pazgjidhshmërisht me mundësinë e qëndrimit, në shtëpitë e saj atërore ose në lidhje me to në rast se ajo banon jashtë Shqipërisë. Fshirja e hartave gjeografike që u referohen pjesëve të Territorit Grek si “territore shqiptare” nga librat shkollorë të Shqipërisë. Ato janë disa nga hapat që duhet të ndërmarrë vendi fqinj. Me vendimin e Këshillit të Samitit marsin e kaluar, Shqipëria mori statusin e fillimit të negociatave të pranimit në Bashkimin Evropian, me kusht që kriteret e vendosura nga Këshilli të avancohen. Raporti i Progresit mbi procesin e pranimit të Shqipërisë, publikuar në 6 Tetor, përmend, ndër të tjera, nevojën për përparim më të madh në funksionimin e Gjykatës Kushtetuese të vendit dhe për përfundimin e reformës së legjislacionit zgjedhor. Një reformë për të cilën Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta më dërgoi një letër personale në 8 Tetor. Vendi ynë mbështet pranimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, por sigurisht që pret që vendi fqinj të marrë të gjitha hapat e nevojshëm për t’u bërë një anëtar i plotë i familjes Evropiane për të mirën e popullit shqiptar.

Ditën e djeshme, kryediplomati grek erdhi për një vizitë në Shqipëri, ku shprehu hapur mbështetjen që Greqia do të bëntë për integrimin e vendit në BE, por me kushtet e saj që lidhen me interesat e pakicave greke. Dendias dhe kryeministri Edi Rama bënë me dije se palët do t’i drejtohen Gjykatës së Hagës për çështjen e detit. 

(k.m/dosja.al)

Një Koment në “Kreu i Komitetit Parlamentar të BE, Kefalogiannis mesazh Shqipërisë: E mbështesim integrimin tuaj, por ka ende punë për të bërë. Respektoni pakicat greke dhe rishikoni tekstet shkollore

  1. Si nuk doli nje i bardhe nga keta kulufet e Pontit? Te gjithe afrikano-arabet po na flasin per pakicat. SI eshte katandisur "Ellada"!

Shto Koment