Politike

PD kërkoi rivotim në 9 qarqe, KQZ cakton relatorët, ish-ministri Ilir Rusmajli, Koli Bele e Ledio Braho do të shqyrtojnë ankesat e PD (EMRAT)

Relatorë janë caktuar Elvin Lako, Elvin Çefa, Ilir Rusmajli, Koli Bele dhe Ledio Braho.
Featured image of article: PD kërkoi rivotim në 9 qarqe, KQZ cakton relatorët, ish-ministri Ilir Rusmajli, Koli Bele e Ledio Braho do të shqyrtojnë ankesat e PD (EMRAT) KQZ

TIRANË– Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të nisë ditën e sotme shqyrtimin e ankimimeve të partive politike për zgjedhjet e 25 prillit. KQZ përcaktoi ditën e sotme relatorët për kërkesat e dërguara me numër nga 36 deri në 46. Caktimi i relatorëve u bë me short me gogla dhe sipas Kodit Zgjedhor shqyrtimi i kërkesave duhet të bëhet brenda 24 orëve nga hedhja e shortit të KAS.

Relatorë janë caktuar Elvin Lako, Elvin Çefa, Ilir Rusmajli, Koli Bele dhe Ledio Braho.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

PD dorëzoi ditën e djeshme në KQZ 10 dosje me mbi 2 mijë faqe materiale, që sipas selisë blu janë prova të manipulimit të zgjedhjeve të 25 prillit.  PD kërkon shpalljen e pavlefshmërisë së procesit të 25 prillit në 9 qarqe të vendit. Të vetmet qarqe ku selia blu nuk ka asnjë pretendim janë Kukësi, Lezha dhe Dibra.

Po ashtu lëvizja Socialiste për Integrim ka ankimuar rezultatin e zgjedhjeve për qarkun e Durrësit, ndërsa më herët ka kundërshtuar procesin zgjedhor edhe në qarqet Berat dhe Gjirokastër, dhe ka kërkuar shpallje të pavlefshmërisë dhe përsëritjen e zgjedhjeve.

(a.b;f.g/dosja.al)

Shto Koment