Aktualitet

KPK e konfirmoi në detyrën e saj gjyqtaren e Apelit në Vlorë, Komisioneri Publik ankimon vendimin në Kolegjin e Posaçëm  

Gjyqtarja Bezati disa muaj më parë kaloi vettingun, ndërkohë që Komisioneri konstaton se në vendimin KPK-së, ka disa rrethana ligjore që e bëjnë vendimin të cënueshëm.  
Featured image of article: KPK e konfirmoi në detyrën e saj gjyqtaren e Apelit në Vlorë, Komisioneri Publik ankimon vendimin në Kolegjin e Posaçëm   Gjyqtarja e Apelit të Vlorës, Iliba Bezati

VLORË- Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin e Komisionerit të Pavarur të Kualifikimit për rikthimin në detyrë të gjyqtares së Apelit në Vlorë, Iliba Bezati në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit. Gjyqtarja Bezati disa muaj më parë kaloi vettingun, ndërkohë që Komisioneri konstaton se në vendimin KPK-së, ka disa rrethana ligjore që e bëjnë vendimin të cënueshëm.  

Sipas kërkesës së Komisionerit Publik, KPA, duhet që të kryej vetë një hetim të plotë mbi vlerësimet e KPK-së për gjyqtaren dhe më pas të vendos nëse do të lëjë në fuqi vendimin e KPK-së apo do ta ndryshojë atë. Ankimimi nga Komisioneri Publik është publikuar ditën e sotme në faqen zyrtare të Institucionit të Komisionerëve Publikë.

Vendimin e ankimimit mund ta lexoni të plotë këtu.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

KPK e rikonfirmoi në detyrë gjyqtaren, Iliva Bezati në datë 1 mars, duke përmbysur të gjitha raportet negative të gjyqtares mbi pasurinë, dhe pastëritnë e figurës së saj. 

(I.A/dosja.al)

Shto Koment