Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ Gjatë 24 orëve regjistrohen 3 raste të reja dhe shërohen 18 persona

Numri i perosonave të shëruar nga koronavirusi ka shkuar në 754, ndërkohë që nga fillimi i pandemisë deri më sot kanë humbur jetën 29 persona.
Featured image of article: Covid-19 në Kosovë/ Gjatë 24 orëve regjistrohen 3 raste të reja dhe shërohen 18 persona Foto ilustruese

KOSOVË-Insituti i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar gjatë 24 orëve në vend janë regjistruar 3 raste të reja ndërkohë janë shëruar 18 persona. Sipas njoftimit, rastet pozitive janë raste kontakti nga komuna e Prishtinës.

Numri i perosonave të shëruar nga koronavirusi ka shkuar në 754, ndërkohë që nga fillimi i pandemisë deri më sot kanë humbur jetën 29 persona.

Njoftimi i plotë

TETËMBËDHJETË TË SHËRUAR DHE TRE RASTE ME COVID-19!

Sot më 18 maj 2020 janë testuar gjithsej 200 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Me SARS-CoV-2, janë konfirmuar 3 raste.

Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Prishtinës 3 raste (sipas vendbanimit: 3 raste Prishtinë).

Sot më 18 maj 2020, janë shëruar 18 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 754 raste.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga data 08 shkurt deri më 18 maj 2020, gjithsej 11.987 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej 988 raste, me gjithsej 29 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 18 maj 2020 sipas Ëorldometers, janë raportuar gjithsej 4.841.034 raste të COVID-19 dhe 317.371 raste të vdekjes.

QYTETARË TË NDERUAR!
JU LUTEMI TË RESPEKTONI MASAT E SHPALLURA TË PARANDALIMIT NGA INSTITUTI KOMBËTAR DHE MINISTRIA E SHËNDETËSISË!
RUAJENI SHËNDETIN TUAJ!PAKUJDESIA KUSHTON ME JETË!

AKOMA NUK KA KALUAR RREZIKU, ANDAJ

QËNDRONI NË SHTËPI, KJO UA SHPËTON JETËN!
MBANI DISTANCË FIZIKE PËR SË PAKU 2 METRA!
NA NDIHMONI PAK QË TË JU NDIHMOJMË SHUMË!

Ju faleminderit për mirëkuptim!

(A.K.dosja.al)

Shto Koment