DiasporaRajoni

Kosova i ndalon hyrjen Indisë, Brazilit dhe Afrikës së Jugut: Përmbajnë mutacionin Indian të Covid-19

Vendet të cilat Kosova i ka ndaluar hyrjen janë India, Brazili dhe Afrika e Jugut, pasi këto vende kanë patur raste të vazhdueshme me mutacionin Indian të Covid-19.
Featured image of article: Kosova i ndalon hyrjen Indisë, Brazilit dhe Afrikës së Jugut: Përmbajnë mutacionin Indian të Covid-19 Ilustrim, Covid-19 në Kosovë

KOSOVË -Qeveria e Kosovës ka marrë vendim i cili është miratuar nga Ministria e Shëndetësisë, për ndalimin e hyrjes në Kosovë për personat që vijnë nga tre vende të cilat përbëjnë rrezik përsa i përket situatës pandemike.

Vendet të cilat Kosova i ka ndaluar hyrjen janë India, Brazili dhe Afrika e Jugut, pasi këto vende kanë patur raste të vazhdueshme me mutacionin Indian të Covid-19.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se shtetasit e Kosovës që vijnë nga këto shtete duhet të karantinohen dhe të testohen dy herë në javë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ky vendim nuk vlen për shtetasit kosovarë të cilët kalojnë transit në këto shtete.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment