Politike

Kosova 12 vjet shtet, Kryemadhi: Gëzuar ditën e shënuar, martirja e përgjakur në Evropën e kohëve moderne

Në një status në rrjetet sociale, Kryemadhi shkruan se kjo është një ëndërr e të rënëve për liri dhe se ky rast i jep rastin fatlum që në emër të Lëvizjes Socialiste për Integrim, të urojë me gjithë zemër motrat dhe vëllezërit shqiptarë, e të Kosovës për ketë ngjarje të shënuar.
Featured image of article: Kosova 12 vjet shtet, Kryemadhi: Gëzuar ditën e shënuar, martirja e përgjakur në Evropën e kohëve moderne
Përditësuar:

TIRANË– Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Intëegrim ka uruar shtetin e Kosovës për 12-vjetorin e Pavarësisë. Në një status në rrjetet sociale, Kryemadhi shkruan se kjo është një ëndërr e të rënëve për liri dhe se ky rast i jep rastin fatlum që në emër të Lëvizjes Socialiste për Integrim, të urojë me gjithë zemër motrat dhe vëllezërit shqiptarë, e të Kosovës për ketë ngjarje të shënuar.

“Gëzuar Ditën e Pavarësisë Kosova jonë e dashur, martirja e përgjakur në Evropën e kohëve moderne, ëndrra e realizuar e të rënëve për liri! 12-vjetori i Pavarësisë së Republikës së Kosovës, më jep rastin fatlum që në emër të Lëvizjes Socialiste për Integrim, të uroj me gjithë zemër motrat dhe vëllezërit shqiptarë, e bashkë me ta edhe të gjithë qytetarët e tjerë të Kosovës për ketë ngjarje të shënuar, e njëkohësisht të shpreh bindjen time të palëkundur se kjo ditë e veçantë, do të gjenerojë më shumë energji dhe besim, më shumë përkushtim dhe vendosmëri, për të punuar pa u lodhur asnjëherë për Kosovën europiane. 12 vjet në jetën e një vendi nuk janë shumë, por 12 vjet të shtetit të pavarur të Kosovës, kanë shënuar arritje me përmasa epokale po të kemi parasysh se sa shumë luftë e përpjekje, sa shumë sakrifica dhe privacione janë dashur të përballohen. Ndaj, është e natyrshme që sot një nderim i veçantë të shkojë për të gjithë ata djem dhe vajza, për të gjithë ata luftëtarë të lirisë që i dhanë Kosovës, lirisë e pavarësisë së saj, jetën e tyre. Gjithashtu dua të shpreh mirënjohjen e thellë ndaj Shteteve te Bashkuara te Amerikës, Britanisë së Madhe, Gjermanisë, që ishin krah Kosovës si në ditët e luftës së përgjakshme, ashtu edhe në procesin politik për shpalljen e pavarësisë së saj. Kosova është amaneti i shenjtë i gjakut të të rënëve, por po aq është edhe ëndrra e bukur e djemve dhe vajzave të saj, ndaj përparimi dhe mirëqenia, prosperiteti dhe zhvillimi i pandalshëm, do ta bëjnë Kosovën edhe më të fortë, edhe më të begatë, edhe më europiane. Edhe një herë: Gëzuar Ditën e Pavarësisë Kosova jonë e dashur!”- shkruan Kryemadhi nw Facebook.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot Kosova feston 12-vjetorin e pavarësisë. Më 17 shkurt të vitit 2008, Kosova u njoh si shtet nga  116 vende të botës.  Kosova do të shënojë këtë përvjetor të pavarësisë me një qeveri të re të udhëhequr nga Albin Kurti nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), e cila është në koalicion qeverisës me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK).

(f.m/dosja.al)

Shto Koment