Bota

Koronavirusi përplas SHBA-në me Kinën, shtetet padisin njëri-tjetrin për origjinën e Covid-19

Ajo që parashikuam, ndodhi: avokatët amerikanë po padisin Kinën. Dhe në Kinë, avokatët padisin SHBA duke pretenduar se Amerika është përgjegjëse për virusin.
Featured image of article: Koronavirusi përplas SHBA-në me Kinën, shtetet padisin njëri-tjetrin për origjinën e Covid-19 Massimo Introvigne

ITALI– Sociologu italian Massimo Introvigne ka bërë një shkrim në lidhje me përplasjen mes SHBA-ve dhe Kinës, që ka sjellë koronavirusi. Ose më saktë, origjina e Covid-19. Ndërkohë që herë pas here ka patur shkrime nga mediat e secilës palë, që pretendonin se origjina e Covid-19 ishte vendi tjetër, tashmë dy shtetet po përballen në gjykatë.

Shkrimi i plotë

Ajo që parashikuam, ndodhi: avokatët amerikanë po padisin Kinën. Dhe në Kinë, avokatët padisin SHBA duke pretenduar se Amerika është përgjegjëse për virusin.

Në një artikull të fundit në Bitter Winter, diskutova komentet e studiuesit juridik amerikan, James Kraska, për paditë e mundshme kundër Kinës, duke i kërkuar që të paguante dëmet e mëdha të shkaktuara nga përhapja e COVID-19, e cila u shkaktua ose të paktën u keqësua nga pakujdesia kineze dhe mbulesat. Unë u pajtova me profesorin Kraska që Kina është me përgjegjësi ligjore, por nuk u pajtova me të kur ai e identifikoi Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë si vendin e duhur ose të mundshëm për të dëgjuar pretendimet për dëme. Kam shprehur shpresa më të mira në gjykatat civile të SHBA dhe krijimtarinë e avokatëve amerikanë. Tashmë ka ndodhur. Qeveria kombëtare kineze dhe autoritetet provinciale Hebei janë paditur para Gjykatës së Qarkut Sh.B.A për Rrethin Jugor të Florida për dëmet nga qytetarët amerikanë të cilët nuk rezultuan pozitivë për COVID-19, por pretendojnë se kanë pësuar humbje ekonomike për shkak të tij. Procedura gjyqësore në Florida e quajtur si të pandehur Republika Popullore e Kinës (PRC), Komisioni Kombëtar i Shëndetit i PRC, Ministria e Menaxhimit të Emergjencave të PRC, Ministria e Civilështjeve Civile të PRC, Qeveria e Provincës Hubei dhe Qeveria e Qyteti i Wuhanit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Studiuesit kinezë Zheng Sophia Tang (aktualisht në Universitetin e Newcastle) dhe Zhengxin Huo dolën në mbrojtje . Ata argumentuan që gjykatat amerikane nuk duhet të kërkojnë juridiksion kundër një shteti sovran të huaj siç është Kina, megjithëse ligji amerikan i lejon ata ta bëjnë këtë në disa rrethana. Në fakt, Ligji i Implementimit të Implementimit të Jashtëm të huaj (FSIA) i vitit 1976 thotë se shtetet e huaja mund të paditen “për lëndime personale ose vdekje, ose dëmtim ose humbje të pronës, që ndodhin në Shtetet e Bashkuara dhe të shkaktuara nga veprimi torturues ose mosveprimi i shtetit të huaj ose i ndonjë zyrtari ose punonjësi të këtij shteti të huaj ndërsa vepron në fushën e punës së tij ose punësimit.” Sipas ligjit amerikan, Kina mund të jetë përgjegjëse për dëmet, por barra e provës është e rëndë për paditësit. Duket se një proces tjetër gjyqësor kundër Kinës ishte nisur gjithashtu. Përshtypja ime është se këto janë vetëm lëvizje paraprake. Ne nuk kemi parë akoma firmat e avokatit të lartë, milionerë që hyjnë në skenë. Dhe, për atë që vlen, unë sugjerova që paditja e CCP si palë mund të jetë më e lehtë sesa të padisë Kinën si një shtet sovran.

Një reagim kurioz kinez ka qenë që të fillojnë proceset gjyqësore kundër qeverisë amerikane , bazuar në teorinë e promovuar zyrtarisht nga qeveria kineze se virusi kishte origjinën në Shtetet e Bashkuara dhe erdhi në Kinë përmes ushtarëve amerikanë që morën pjesë në Lojërat Ushtarake Wuhan në Tetor 2019. Në teori, gjykatat lokale në Kinë duhet të kërkojnë udhëzimin e Gjykatës Supreme të Popullit, e cila duhet të ndalojë çështjet pasi (ndryshe nga ligji amerikan), ligjet kineze pohojnë se shtetet e huaja sovrane gëzojnë imunitet absolut nga ndjekja ligjore. Por është e qartë që këto raste janë thjesht hakmarrje dhe propagandë politike. Askush nuk mund të besojë seriozisht që SH.B.A. eksportoi virusin në Kinë, dhe makina e propagandës CCP duket se tashmë ka kaluar në teorinë po aq absurde se virusi kishte origjinën në Itali. Paditë civile amerikane janë, nga ana tjetër, serioze. Unë personalisht mbaj më agresivët mes avokatëve amerikanë në lutjet e mia të përditshme, duke shpresuar se ata do të frymëzohen për të lëshuar artilerinë e tyre më të rëndë ligjore kundër CCP.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment