Bota

Dëgjoi dhe pa nipat e mbesat, humb jetën me imazhin e tyre e moshura në SHBA për shkak të koronavirusit

I tillë është rasti Carmen Evelia Toro  e njohur si gjyshe Rocket, e cila  në prag të vdekjes u ka thënë mirupafshim nipave dhe mbesave nëpërmjet aplikacionit ‘Zoom’.
Featured image of article: Dëgjoi dhe pa nipat e mbesat, humb jetën me imazhin e tyre e moshura në SHBA për shkak të koronavirusit Eliana Marcela Rendón dhe mjeku

SHBA- E teksa koronavirusi po merr shumë jetë njerëzish, shumë prej tyre ikin nga kjo botë pa u dhënë as lamtumirën të afërmëve të tyre, e disa të tjerë ua japin atë virtualisht.

I tillë është rasti Carmen Evelia Toro,  e njohur si gjyshe Rocket, e cila  në prag të vdekjes u ka thënë mirupafshim nipave dhe mbesave nëpërmjet aplikacionit ‘Zoom’, ku këtë të fundit ja kishte bërë të mundur njëra nga mbesat e saj e cila ishte futur brenda spitali vetëm për ta takuar edhe njëherë të vetme.

E sapo ata mbyllën celularin fryma e saj është ndalur e Eliana Marcela Rendón, qëndroi pranë saj, e përkulur me pikëllim, derisa ekipi mjekësor ju afrua dhe i tha  tha që ishte koha për t’u larguar.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
View this post on Instagram

 

Haz clic en el link de nuestra bio para leer la historia en español. A matriarch to generations in both the U.S. and Colombia, Carmen Evelia Toro — known as Grandma Rocket because of her energy — struggled with the coronavirus while on a ventilator. As her family prepared for the end, they gathered in the I.C.U. and online through a Zoom call arranged by a social worker to say goodbye. While her granddaughter held her and prayed, a chorus of voices from relatives across the U.S. and in Colombia rang out from the tablet greeting Carmen, telling her how beautiful she was, thanking her, expressing love. As those voices rose in prayer, her breath slowed and stopped. And her granddaughter Eliana Marcela Rendón stayed by her side, bent with grief, until the medical team gently said it was time to leave. In recent weeks, many families have faced excruciating decisions about loved ones whose lives the virus has put in peril. With rare exceptions, those choices have been all the more wrenching because they have had to be made from afar: New York hospitals have banned most visitors for fear of contagion. Tap the link in our bio to read the story of a family whose love bridged 2,500 miles. Photo by @victorblue.

A post shared by The New York Times (@nytimes) on


(A.K.Dosja.al)

Shto Koment