Rajoni

Koronavirusi në Kosovë/ Mes 94 të infektuarëve nga virusi, 5 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore

Nga të infektuarit në gjithë territorin e Kosovës, ditën e sotme është raportuar se 5 prej tyre janë në gjendje më të rëndë shëndetësore, si shkak i koronavirusit.
Featured image of article: Koronavirusi në Kosovë/ Mes 94 të infektuarëve nga virusi, 5 prej tyre janë në gjendje të rëndë shëndetësore Foto ilustruese

KOSOVË– Në të gjithë territorin e Kosovës numërohen rreth 94 persona të infektuar nga koronavirusi, por mes tyre 37 janë shtruar dhe po marrin kujdesin shëndetësor në Klinikën Infektive. Por vetëm 5 prej tyre janë në gjendje më të rëndë dhe kanë nevojë për oksiogjenoterapi, njëri prej të cilëve është duke u trajtuar në Kujdesin Intensiv të Klinikës Infektive të QKUK- së.

Gjithashtu ditën e sotme, mjekët në këtë klinikë janë në pritje të rezultateve edhe për 8 raste të tjera të cilat do të testohen për virusin vdekjeprurës.

“Në Klinikën Infektive të QKUK’së, sot më 30 mars 2020 janë duke u trajtuar 37 pacientë të prekur nga Covid-19.• 32 të sëmurë janë në gjendje stabile; • 5 prej tyre kanë nevojë për oksigjenoterapi, njëri prej të cilëve është duke u trajtuar në Kujdesin Intensiv të Klinikës Infektive.Klinika është në pritje të rezultateve për 8 raste të tjera të cilat do të testohen.”- deklarohet në raportin e bërë nga doktorët e qendrës Infektive së QKUK’së këtë të hënë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë sipas mjekëve, lidhur me gjendjen shëndetësore të stafit të Klinikës Infektive, përveç infermieres së infektuar me koronavirus  e cila është vetizoluar në shtëpi, gjithë të tjerët janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Gjithashtu apeli për qytetarët vijon ende dhe herë pas here Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia, u bëri thirrje qytetarëve të mos dalin nga shtëpitë dhe të ndjekin rekomandimet e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

A.C/Dosja.al

Shto Koment